Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usługi rozwojowe pozwalają firmom podnieść kwalifikacje pracowników

Monika Kaczyńska
Dzięki wsparciu z WRPO 2014+ właściciele firm mogą korzystać z dofinansowania usług doradczych, szkoleń, a nawet studiów podyplomowych dla siebie lub pracowników. To poprawia ich pozycję na rynku.

Województwo wielkopolskie należy do regionów, które mogą być dumne z#przedsiębiorczości swoich mie-szkańców. Liczba działających firm z roku na rok rośnie. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego 31 grudnia 2018 roku było ich 429.658. 99 procent z nich to mikro i małe firmy. Średnie, podobnie jak w#całym kraju, stanowią 0,8 proc. wszystkich działających na rynku. Ich działania i kondycja decydują więc o stanie gospodarki województwa. Możliwość, stworzona w ramach WRPO 2014+ umożliwia im korzystanie z „szytych na miarę” usług doradczych, szkoleń, studiów podyplomowych.

Wsparcie razy pięć

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z dofinansowywanych szkoleń, kursów, doradztwa itp. wybierają potrzebną im usługę w Bazie Usług Rozwojowych (uslugirozwojowe.parp.gov.pl). Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przekazanie go operatorowi usług rozwojowych. W każdym subregionie działa jeden taki operator.

W województwie jest ich pięciu. Zakład Doskonalenia Zawodowego jest operatorem usług rozwojowych w subregionie leszczyńskim, Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie wspiera przedsiębiorców z tamtego regionu. W subregionie kaliskim operatorem projektu jest Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa obejmuje swoim działaniem subregion pilski, a Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - Poznań i powiat poznański.

Po podpisaniu umowy z operatorem przedsiębiorca korzysta z wybranej usługi, płaci za nią, po czym po wypełnieniu odpowiedniego formularza i złożeniu go u operatora otrzymuje zwrot części kosztów. Maksymalnie może to być 80 procent, ale suma dofinansowania dla 1 osoby nie może przekraczać 5 tys. zł. Dofinansowanie dla jednej firmy nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych.

Lepsi w swoim fachu

W samym Poznaniu i powiecie poznańskim jest blisko 60 tysięcy mikro, małych i średnich firm. Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości co miesiąc otrzymuje około tysiąca wniosków o dofinansowanie usług rozwojowych.

- Zainteresowanie jest ogromne i cały czas rośnie, wniosków może być więc jeszcze więcej - twierdzi Anna Nadstawska, kierownik Zespołu Usług Rozwojowych w WARP. - Najwięcej zgłasza się mikro przedsiębiorców. Takich firm jest najwięcej. Prócz pracowników firm, często są to właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych lub wspólnicy niewielkich spółek. Usługi Rozwojowe to również szansa dla młodych, niedoświadczonych przedsiębiorców, start-upów - podkreśla.

Największym powodzeniem cieszą się szkolenia. Ich zakres tematyczny jest bardzo szeroki. - Uczestnicy poszerzają swoją wiedzę z zakresu kosmetyki, kulinariów, doskonalenia techniki jazdy pojazdami, obsługi maszyn budowlanych - mówi Anna Nadstawska. - Stają się bardziej wykwalifikowanymi elektronikami, informatykami, spawaczami, pielęgniarkami czy budowlańcami. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich zawodów.

Do tej pory WARP wypłacił dofinansowania usług dla prawie 9 tysięcy pracowników, ponad 2 tysięcy firm. I wciąż wypłaca nowe. 2200 osób skorzystało z usług dofinansowywanych za pośrednictwem Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

- Przedsiębiorcy, którzy się do nas zgłaszają dokładnie wiedzą czego im potrzeba -twierdzi Edyta Kasprzak-Škvrna, kierowniczka projektu. - Jeszcze się nie zdarzyło, by ktoś skorzystał z#analizy potrzeb szkoleniowych, którą oferujemy.

W subregionie konińskim powodzeniem cieszą się głównie szkolenia: kursy językowe, pra-wa jazdy, obsługi maszyn. - Tym co nas trochę martwi jest mniejsza liczba niż oczekiwaliśmy korzystających z usług rozwojowych w wieku 50 plus - mówi Edyta Kasprzak-Škvrna. - Nie wiemy czy przyczyna leży po stronie przedsiębiorców, którzy nie chcą inwestować w dojrzałych pracowników, czy to pracownicy się nie garną. Obecnie prowadzimy nabór wyłącznie dla tej grupy. Mamy nadzieję, że udział osób 50 plus się zwiększy.

Wielkopolscy operatorzy będą pośredniczyli w dofinansowywaniu usług rozwojowych jeszcze przez rok. Już teraz jednak został rozpisany konkurs w ramach działania 6.5 „Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych”, który ma na ce-lu wyłonienie kolejnych. Tym razem będzie ich sześciu: po jednym dla subregionów kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego i pilskiego i dwóch dla subregionu poznańskiego. Jeden z nich obejmie swoim działaniem Poznań, drugi powiat poznański.

Informacje o konkursie i jego regulamin można znaleźć na#stronie wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce nabory. Wnioski można składać do 28 lutego.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto