Uczniowie z Kokanina eksperymentują online

Materiał informacyjny Programu Nauka dla Ciebie
7 grudnia uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kokaninie będą mieli okazję samodzielnie eksperymentować wraz z Centrum Nauki Kopernik. Edukatorzy i młodzież spotkają się w sieci. Prowadzone na żywo zajęcia online pokazują, że każdy może zostać naukowcem!

Trzy rodzaje zajęć

W ramach Programu Nauka dla Ciebie dostępne są trzy rodzaje bezpłatnych zajęć online: e-Naukobus, e-Planetobus i e-Laboratorium. To nie są typowe lekcje. Eksperci Centrum Nauki Kopernik opracowali scenariusze zajęć tak, aby nie tylko prezentować uczniom zjawiska, ale i angażować ich do aktywności naukowej. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi wykonują proste doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką, i przekonują się, że naukę może praktykować każdy, bez specjalistycznego sprzętu.

Czego dotyczą zajęcia?

W czasie zajęć e-Naukobusu uczniowie poznają zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. Dowiedzą się między innymi, jak działają półkule magdeburskie, i sprawdzą, jak można utrzymać w powietrzu piłkę plażową. W ramach e-Laboratorium – czyli zajęć online z zakresu chemii, biologii, fizyki, techniki i geografii – uczą się, jak wykorzystać czerwoną kapustę do eksperymentu naukowego, i sprawdzą doświadczalnie, z czego składają się wybrane produkty spożywcze. A podczas zajęć e-Planetobusu, tj. interaktywnego pokazu nieba na żywo, poznają gwiazdozbiory widoczne aktualnie na niebie i odbywają wirtualną podróż w kierunku wybranej przez siebie planety. Zdobywają też wiedzę na temat historii eksploracji Marsa i dowiadują się, jak zdobyć bilet na Czerwoną Planetę.

Jak wyglądają zajęcia? LINK

Pomoc w nauczaniu

Zajęcia online organizowane są w ramach Programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku z zajęć Programu skorzystało już ponad 8000 dzieci. Jego celem jest wsparcie merytoryczne nauczycieli oraz popularyzacja nauki wśród uczniów poprzez aktywności oparte na samodzielnym eksperymentowaniu. Zajęcia są angażujące, bezpieczne oraz doskonale wpisują się w podstawę programową. Nie wymagają też dodatkowego przygotowania ze strony nauczycieli. Skorzystać z nich mogą szkoły z mniejszych miejscowości. Placówki chętne do wzięcia udziału w zajęciach online Programu (e-Naukobus, e-Planetobus i e-Laboratorium) mogą się rejestrować na stronie www.naukadlaciebie.gov.pl.

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

Materiał oryginalny: Uczniowie z Kokanina eksperymentują online - Wielkopolskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie