Trzcianka gmina Kuślin. W Zespole Szkół RCKU w Trzciance, odbyła się akcji oddawania krwi. Były dyskwalifikacje!

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Specjalny ambulans do poboru krwi, był dzisiaj w Trzciance
Specjalny ambulans do poboru krwi, był dzisiaj w Trzciance Idzi Michalczak
Udostępnij:
Trzcianka gmina Kuślin. W Zespole Szkół RCKU w Trzciance, odbyła się akcji oddawania krwi. Były dyskwalifikacje! W czwartek 13 stycznia 2022 r. w Zespole Szkół RCKU w Trzciance gmina Kuślin, odbyła się kolejna akcja poboru krwi. W trakcie akcji krwiodawstwa łącznie zebrano 4,05 litra krwi

Trzcianka gmina Kuślin. W Zespole Szkół RCKU w Trzciance, odbyła się akcji oddawania krwi. Były dyskwalifikacje!

Tekst nagłówka spisu:

Trzcianka gmina Kuślin. Szkolna akcja poboru krwi. Ile zebrano?
W czwartek 13 stycznia 2022 r. w Zespole Szkół RCKU w Trzciance gmina Kuślin, odbyła się kolejna akcja poboru krwi. W trakcie akcji krwiodawstwa łącznie zebrano 4,05 litra krwi

Do punktu poboru krwi zlokalizowanego prze szkole, w specjalnym ambulansie zgłosiło się 15 osób. Do oddania krwi zakwalifikowało się 9 osób od których łącznie pobrano 4,05 litra krwi. W gronie honorowych dawców byli: nauczyciele, uczniowie i absolwenci ZSRCKU w Trzciance oraz osoby spoza szkoły.

Koordynator szkolnych akcji poboru krwi Idzi Michalczak poinformował

- Kilku dawców odrzucono, bo zmieniły się przepisy i karencja wynosi 8 tygodni i 1 dzień

Aktualności

W związku z licznymi pytaniami RCKiK w Poznaniu informuje:

  • można oddawać krew przed planowanym szczepieniem szczepionką Pfizer/BioNTech oraz Moderna
  • można zgłosić się do oddania krwi lub jej składników najwcześniej po 48 godzinach od szczepienia niezależnie od tego, którą dawkę przyjeliśmy
  • szczepionka Astra Zeneca, oraz Johnson and Johnson po 14 dniach od szczepienia
  • w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu dyskwalifikacja ulega wydłużeniu na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji

I TY możesz zostać bohaterem na szkolnej akcji poboru krwi w 2022 r.

  • 17 marca
  • 02 czerwca
  • 15 września
  • 17 listopada

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą krwi zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała bezinteresownie krew lub jej składniki. Kandydat do oddania krwi powinien mieć: ukończone 18 lat i nie przekroczone 65, masę ciała powyżej 50 kg dla dawców krwi pełnej lub jej składników, dla dawców krwinek powyżej 70 kg, obywatelstwo polskie.

Ze sobą należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, wpisanym, aktualnym miejscem zameldowania (zamieszkania) i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport /nowy wzór z nr PESEL/, książeczka wojskowa.

Jak przygotować się od bycia dawcą?

W dniu poprzedzającym oddanie krwi, krwiodawca powinien spożyć lekkostrawną kolację, a w dniu oddania krwi, być po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu. Krew przetłuszczona nie nadaje się do celów leczniczych.

Krwiodawca przed oddaniem krwi zawsze, wypełnia kwestionariusz dawcy, przechodzi badanie laboratoryjne krwi, jest badany przez lekarza, w związku z pojawieniem się nowego wirusa grypy A/H1N1, składa stosowne, pisemne oświadczenie. Po oddaniu krwi przysługuje: tytuł i legitymacja Honorowy Dawca Krwi z wpisaną grupą krwi, którą wydaje jednostka publicznej służby krwi (można ją odebrać w kilka dni po oddaniu), ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal są to czekolady lub inne produkty żywnościowe, zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu oddania krwi, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, otrzymanie wyników badań krwi.

Jak często możemy oddać krew?

Krew pełną - mężczyzna może oddać 6 razy, a kobieta 4 razy w roku. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 56 dni. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi pełnej.

A co po oddaniu krwi?

Bezpośrednio po oddaniu krwi, wymagany jest co najmniej półgodzinny odpoczynek, zjedzenie lekkiego posiłku (kanapki, zupy, połowy czekolady) i wypicie ok. 0,5 l płynu niegazowanego. Zaleca się, aby zaraz po oddaniu krwi nie prowadzić pojazdów. Nie wolno w dniu oddania krwi pić alkoholu ani wód gazowanych. Osoby pracujące w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego i koncentracji (np. pilot, maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości) oraz osoby uprawiające sport wysiłkowy, mogą powrócić do zajęć, po 12-tu godzinach od oddania krwi. W czasie 24 godzin po oddaniu krwi należy unikać dźwigania ciężarów, wykonywania większych prac fizycznych i uprawiać sportu wyczynowego. Istnieje zagrożenie krwawienia do tkanek (pod skórę) z nakłutej żyły i powstania krwiaka.

Krew jest poddana badaniu

Każda krew jest badana w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2. Wykonuje się także test kiłowy. Krwiodawca może otrzymać wszystkie wyniki badań laboratoryjnych i wpis grupy krwi do właściwego dokumentu. Odbiera je wyłącznie osobiście. W wyjątkowych wypadkach można wydać wyniki osobie upoważnionej pisemnie. W przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych dawca jest powiadamiany listownie i zaproszony jest do placówki służby krwi w celu wykonania ponownych badań. Po potwierdzeniu wyników badań, dawca kierowany jest do dalszej diagnostyki i leczenia. Powiadamiana jest również właściwa placówka sanitarno-epidemiologiczna.

Źródło: RCKiK Poznań

Zostań honorowym dawcą krwi. Już w WALENTYNKI, akcja poboru ...

Zbąszyń: Sierpniowa akcja krwiodawstwa już w niedzielę. Pomó...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie