Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 10 - Krotoszyńskie przepisy na Wielkanoc. Sprawdź koniecznie! [ZDJĘCIA]

Redakcja
BABA POMARAŃCZOWA

Składniki: 
3 szklanki mąki 
2/3 szklanki mleka 
5 żółtek 
pół szklanki cukru pudru + do posypania babki 
100 g masła 
2 łyżeczki drożdży suszonych 
50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej 
kilka kropli esencji pomarańczowej lub olejku pomarańczowego do ciast
szczypta soli
masło do nasmarowania formy z kominem  

Przygotowanie: 
W misce mieszamy mąkę, żółtka, mleko, rozpuszczone masło, cukier, sól, drożdże i skórę kandyzowaną i esencję pomarańczową. Wyrabiamy mikserem gładkie ciasto ( dość lepiące i lśniące). Wyjmujemy z miski, kształtujemy kulę, miskę posypujemy mąką. Wkładamy ponownie ciasto do miski, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce do czasu, aż podwoi swoja objętość. Gdy tak się stanie, formę do pieczenia smarujemy obficie masłem, ciasto chwilkę wyrabiamy i przekładamy do formy, w której będzie się piekło. Formę przykrywamy folią i odstawiamy do czasu, aż babka ponownie podwoi swoją objętość. Wstawiamy formę po zdjęciu foli do piekarnika nagrzanego do 170-180 st. C na około 45 minut. Babkę studzimy, posypujemy cukrem pudrem.
BABA POMARAŃCZOWA Składniki: 3 szklanki mąki 2/3 szklanki mleka 5 żółtek pół szklanki cukru pudru + do posypania babki 100 g masła 2 łyżeczki drożdży suszonych 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej kilka kropli esencji pomarańczowej lub olejku pomarańczowego do ciast szczypta soli masło do nasmarowania formy z kominem Przygotowanie: W misce mieszamy mąkę, żółtka, mleko, rozpuszczone masło, cukier, sól, drożdże i skórę kandyzowaną i esencję pomarańczową. Wyrabiamy mikserem gładkie ciasto ( dość lepiące i lśniące). Wyjmujemy z miski, kształtujemy kulę, miskę posypujemy mąką. Wkładamy ponownie ciasto do miski, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce do czasu, aż podwoi swoja objętość. Gdy tak się stanie, formę do pieczenia smarujemy obficie masłem, ciasto chwilkę wyrabiamy i przekładamy do formy, w której będzie się piekło. Formę przykrywamy folią i odstawiamy do czasu, aż babka ponownie podwoi swoją objętość. Wstawiamy formę po zdjęciu foli do piekarnika nagrzanego do 170-180 st. C na około 45 minut. Babkę studzimy, posypujemy cukrem pudrem.
Choć każda gospodyni ma swoje sprawdzone przepisy - czasem warto spróbować czegoś nowego. Oto nasze propozycje na wielkanocne potrawy. Smacznego!

Każda z potraw, która stawiana była na wielkanocnym stole, miała znaczenie symboliczne, zapewniające dostatek, zdrowie, pomyślność na cały rok. Święconym jajem podczas wielkanocnego śniadania dzielono się tak samo, jak wigilijnym opłatkiem.

Po długim okresie postu stół uginał się od wędlin: szynek, wędzonek, baleronów, no i oczywiście białej kiełbasy. Obowiązkowo musiała być też pieczeń: wieprzowa, a najlepiej z dziczyzny. Do tego domowej roboty pasztet i wszelkiego rodzaju rolady - duże płaty mięsa nadziewane różnymi farszami.

Była też zupa. Do dziś trwa spór nad wyższością żurku nad białym barszczem - i odwrotnie. A gdzie się dwóch bije, tam trzeci korzysta. Do wielkanocnego boju włączają się bowiem miłośnicy zupy chrzanowej. Jakie jednak by nie były ich racje, każda z tych zup podawana na początku wielkanocnego śniadania zaostrza apetyt i ułatwia trawienie.

Wielkanoc to dla wielu koniec postu nie tylko od potraw mięsnych, ale też i słodkich. Nic więc dziwnego, że na świątecznym stole tyle słodkości. Najbardziej tradycyjne są trzy rodzaje ciast: sernik, babka i mazurek.

Sernik dawniej był ciastem wyłącznie świątecznym, pieczonym ten jeden jedyny raz w roku. Domowej roboty twaróg, ucierany z mnóstwem jaj, do tego rodzynki i smażona skórka pomarańczowa... Palce lizać. A wielkanocne baby? Drożdżowe, piaskowe, ucierane... Z kolei płaski mazurek podobno przywędrował do nas z Turcji, ale tak się zadomowił w Polsce, szczególnie na Mazowszu, że przyjął swojską nazwę. Dawniej każda pani domu dbała o to, aby na stole wielkanocnym znalazło się co najmniej kilkanaście, a najczęściej... kilkadziesiąt różnych mazurków. O smaku i wyglądzie mazurka decydowała masa, która pokrywała cieniutki spód, z opłatka, andrutów lub kruchego ciasta. Masa mazurkowa zawsze zależała od fantazji kulinarnej pani domu.

Po kliknięciu w wybrane zdjęcie zapraszamy do przepisu wielkanocnego. Życzymy smacznego!

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

KORONAWIRUS: Wszystko zaczęło się od jednej osoby. Co nas cz...

POŻEGNANIE: Ostatnia droga i pożegnanie ks. Jana Robakowskie...

Kl. VI c - 1972 r.

Sprawdź co skrywa historia krotoszyńskiej Szkoły Podstawowej...

KrotoFestu 2020 nie będzie! Zapraszamy do wspomnień z ubiegł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto