Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tańsza energia elektryczna - pierwsze instalacje powstaną z końcem roku 2019 lub na początku 2020

Redakcja
Gmina Zbąszyń od wielu już lat realizuje konsekwentnie zadania przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Obok rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej chroniącej rzekę Obrę i Jezioro Błędno w sferze zainteresowań gminy pojawiła się możliwość produkcji tańszej i przede wszystkim bezodpadowej energii pochodzącej ze słońca.

Najpierw zgodnie z Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) stworzono ramy prawne dla realizacji nowych inicjatyw - 5 gmin nadobrzańskich tj. Bledzew, Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel, Zbąszyń połączyło siły w celu utworzenia Nadobrzańskiego Klastra Energii Odnawialnej, umowa została zawarta na terenie 20/08/2018. W chwili obecnej zarówno na terenie klastra jak i samej gminy są realizowane 3 zadania – poszukiwani są właściciele budynków, przedsiębiorcy którzy w systemie grupowym, bez wsparcia UE chcieli by zainstalować dużo tańsze niż na rynku zestawy fotowoltaiczne, które będą produkować dużo tańszy prąd.

Kolejny pomysł dotyczy wyszukiwania lokalizacji dla ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Realizacja obu zadań została powierzona Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Rybacka Obra – Warta, która posiada duże doświadczenie w projektach środowiskowych, warto nadmienić że to dzięki determinacji członków stowarzyszenia, na podstawie miesięcznego raportu badawczego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za kwotą ponad 17 tys. złotych doprowadzono do trwającej obecnie modernizacji oczyszczalni ścieków w Zbąszynku.

Trzecie, najważniejsze zadanie jest realizowane przez Koordynatora Klastra, firmę SUNlema Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, która na terenie 5 gmin zamierza wybudować duże elektrownie słoneczne (fotowoltaiczne) na powierzchni 200 hektarów o szacunkowej mocy 100 MegaWatów, z czego około 1/3 na terenie gminy Zbąszyń. Właściciele gruntów, zainteresowani wieloletnią dzierżawą zgłaszają działki, które są weryfikowane pod kątem jakości gleby (preferencje dotyczą gruntów najsłabszych, klasy 5 i 6) oraz odległości od sieci średniego napięcia (SN) umożliwiającej włączenie elektrowni do ogólnopolskiej sieci. Wartym podkreślenia jest fakt zawierania identycznych umów na terenie 5 gmin całego klastra, również w zakresie stawek dzierżawnych jak i pierwszeństwa właściciela pola w odpłatnym zlecaniu usług związanych np. z wykaszaniem trawy.

Dla gminy duże inwestycje oznaczają dodatkowe wpływy podatkowe oraz możliwość zakupu tańszej energii na potrzeby obiektów użyteczności publicznej. Intencją władz jest również obniżenie rachunków za prąd wszystkim mieszkańcom gminy, chociażby z powodu niższych kosztów przesyłu prądu z elektrowni do zlokalizowanego w bliskiej odległości klienta. Gminie zależy również na zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy zużycie prądu jest bardzo wysokie (z uwagi na np. klimatyzatory) a wydolność elektrowni węglowych, chłodzonych wodą podczas upałów niska. Trwają już procedury uzgodnień z administracją publiczną, ich efektem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, zakłada się że pierwsze instalacje powstaną za końcem roku 2019 lub na początku 2020. Sama budowa instalacji to czas kilku tygodni, najwięcej czasu zajmują procedury administracyjne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto