18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stuletnia mapa Rudy Śląskiej odnaleziona. Czy trafi do muzeum?

Joanna Oreł
Stuletnia mapa Rudy Śląskiej została odnaleziona w archiwach Józefa Hoszka
Stuletnia mapa Rudy Śląskiej została odnaleziona w archiwach Józefa Hoszka Urząd Miasta Ruda Śląska
Dzięki Józefowi Hoszkowi ocalał niezwykły skarb - ponad stuletnia mapa Rudy Śląskiej. Jak podkreśla mieszkaniec Orzegowa - trafiła do niego przez przypadek. Teraz zastanawia się, czy przekazać mapę do Muzeum Miejskiego

Najpierw przechowywana była w archiwach, później przez dziesięciolecia miał ją w domu Antoni Sokół. Przed śmiercią przekazał ją swojemu przyjacielowi, Józefowi Hoszkowi, mieszkańcowi Orzegowa. Ten, zainspirowany akcją tworzenia mapy ze zwyczajowymi nazwami Rudy Śląskiej, postanowił ujawnić swój kartograficzny skarb.To ponad stuletnia mapa Rudy Śląskiej.

- To był przypadek i do tego podwójny, że mapa trafiła w moje ręce - opowiada Józef Hoszek. - Bodajże na przełomie lat 50. i 60. likwidowano Urząd Gminy w Orzegowie. Część dokumentów z archiwów wywożono do spalenia w ówczesnej kopalni Karol. Pracowałem tam razem z kolegą i gdy szliśmy na zjazd, zainteresowaliśmy się papierami, które leżały na przyczepie ciągnikowej. Znaleźliśmy tam dwie mapy.

Na pierwszej z nich zaznaczono tereny od Gliwic wzdłuż rzeki Bytomki. Została ona przekazana do muzeum w Bytomiu.- Drugą mapę zabrał mój kolega, Antoni Sokół. Przez lata przechowywał ją w domu. Gdy czuł, że jego życie dobiega końca, postanowił mi ją przekazać, bo ja interesuję się historią. I taka około dziesięć lat temu stuletnia mapa Rudy Śląskiej trafiła do mnie - mówi pan Józef.

Rudzianin nie chwalił się jednak swoim skarbem i historyczną perełką miasta. Skłoniła go do tego akcja, która od maja prowadzona jest przez magistrat. Jej celem jest utworzenie mapy Rudy Śl. ze zwyczajowymi oraz tradycyjnymi nazwami.

Stuletnia mapa Rudy Śląskiej odkryta dzięki mapie nazw zwyczajowych. Co to za akcja?

- Chodziło o osiedle Werdon w Wirku. Nie do końca było wiadomo, jakie jest pochodzenie tej nazwy. Wybrałem się więc do Urzędu Miasta, by o tym porozmawiać, a przy okazji pokazałem tę mapę - wyjaśnia Józef Hoszek.

Stuletnia mapa Rudy Śląskiej, która należy do mieszkańca Orzegowa pokazuje powiat bytomski z początku XX wieku. Datę jej powstania określili Irena Twardoch oraz Andrzej Godoj, historycy z Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Na mapie zaznaczone zostały ówczesne miejsca takie, jak Schwarzwald oraz kolonie, Godullahütte, Bielschowitz, Rendorf, Bykowine, czy Hugohütte. Widać także Orzegów, Rudę, Zabrze, czy Chorzów.

Teraz pan Józef zastanawia się, co zrobić dalej ze swoim kartograficznym skarbem. Czy trafi on do muzeum? - Trzeba przyznać, że mapa z częścią dzisiejszej Rudy Ślaskiej jest zachowana w całkiem dobrym stanie, biorąc pod uwagę to, ile ma lat. Jest czytelna, widać na niej nazwy miejscowości oraz granice. Rozmawiałem już z pracownikami rudzkiego muzeum, czy przekazać mapę do jej zasobów, ale chciałbym się jeszcze nad tym zastanowić - przyznaje pan Józef.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stuletnia mapa Rudy Śląskiej odnaleziona. Czy trafi do muzeum? - Ruda Śląska Nasze Miasto

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto