Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie dyskusyjnego klubu książki, w zbąszyńskiej bibliotece

Dorota Michalczak
Biblioteka Publiczna
Spotkanie dyskusyjnego klubu książki i wszystkich innych zainteresowanych rozmową z panią Zofią Mąkosą w piątkowe, czerwcowe popołudnie w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu, było prawdziwą ucztą dla czytelniczego ducha.

Zofia Mąkosa
autorka powieści "Cierpkie grona", która ukazała się miesiąc temu nakładem Wydawnictwa „Książnica”, odwiedziła zbąszyńską bibliotekę, by opowiedzieć o swojej pracy nad książką o skomplikowanych losach przedwojennych mieszkańców Chwalimia. W miejscowości położonej koło Kargowej, żyli ostatni potomkowie Wendów – Słowian ponad dwieście lat temu. Ci czytelnicy, którzy już książkę przeczytali, mogli opowiedzieć, że jest to historia pasjonująca i świetnie napisana. Ci, którzy dopiero powieść przeczytają, mają przed sobą podróż do świata, który bezpowrotnie minął, ale też podróż, w której spotkają ludzi mających te same, co i dziś problemy. Bo jest to także powieść obyczajowa.

Dla czytelników ze Zbąszynia „Cierpkie grona” to opowieść o miejscu podobnym naszemu miastu jak i sąsiedniemu Zbąszynkowi (wspomnianemu na początku powieści jako Neu Bentschen), ponieważ są to miejscowości pogranicza, a więc miejsc pomieszania kultur, narodowości i religii.

Zofia Mąkosa w swej debiutanckiej powieści próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tzw. zwykli ludzie zgodzili się na nazizm. Próbuje więc patrzeć na nazizm i zachowania mieszkańców roku z perspektywy niemieckiej – w Chwalimiu mieszkają przecież Niemcy, Polacy i – i to jest bardzo ciekawym wątkiem w książce - Wendowie.

Kim są? To potomkowie nadbałtyckich Słowian, którzy zostali sprowadzeni do Kargowej w II połowie XVII wieku. Mieszkali w Chwalimiu do 1945 roku, a powieść Zofii Mąkosy pięknie utrwala ich historię, a o której wielu z nas usłyszało po raz pierwszy. A szkoda! Na szczęście, jak przyznali czytelnicy na spotkaniu autorskim, gdyby nie „Cierpkie grona”, nigdy by się o Wendach nie dowiedzieli.

Spotkanie poprowadził Eugeniusz Kurzawa, dziennikarz, poeta, miłośnik historii regionalnej.


Wioślarski Puchar Świata w Poznaniu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto