Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania informacyjne dotyczące odbudowy jazów w Perzynach i Rybojadach

OPRAC.:
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Podczas spotkania omówiono przebieg dotychczasowych procedur oraz działania zmierzające do jak najszybszego uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia samej odbudowy.
Podczas spotkania omówiono przebieg dotychczasowych procedur oraz działania zmierzające do jak najszybszego uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia samej odbudowy. Archiwum Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra - Warta
26 września w Przyprostyni oraz Rybojadach Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zorganizowało spotkanie informacyjne związane z wydaniem decyzji środowiskowych dla odbudowy obu obiektów jazów w Perzynach i Rybojadach.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Jak informuje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra - Warta podczas spotkania omówiono przebieg dotychczasowych procedur oraz działania zmierzające do jak najszybszego uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia samej odbudowy.

Organizatorzy odpowiadali również na pytania dotyczące procesu odbudowy, mieszkańcom wsi Przyprostynia oraz zaproszonych gości.

- Roczna ilość zmagazynowanej dzięki obu jazom wody, pozwoliłaby na zaspokojenie potrzeb 500 tysięcy mieszkańców, czyli połowy zapotrzebowania dla mieszkańców województwa lubuskiego

- podkreślał podczas spotkania Jacek Kurzępa.

Obok organizatorów w spotkaniu uczestniczyli:

  • wyżej wspomniany Jacek Kurzępa,
  • wojewoda wielkopolski Michał Zieliński
  • oraz wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak.

Co zmieni realizacja tego zadania?

Przypomnijmy, że cała inwestycja - odbudowa historycznych piętrzeń do wysokości ok. 1 m mierzonego od średnich przepływów charakterystycznych dla rzeki Obry pozwoli na zatrzymanie ok. 10,60 mln m3 wody na obszarze pięciu gmin oraz gmin Siedlec i Wolsztyn - J. Kopanickie, J. Wielkowiejskie, J. Chobienickie, J. Grójeckie, J. Nowowiejskie, Obra od jazu w Małej Wsi do jazu w Perzynach, stawy rybne, oczka przydomowe, wyrobiska, itp. – 521,4 ha powierzchni lustra wody – zwiększenie zdolności magazynowania o kolejne ok 5,2 mln m3.

Część wody zostanie zatrzymana w korycie rzeki i na rozlewiskach, podnosząc poziom wody szczególnie w okresie letnich niedoborów (ok. 112 tys. m3), pozostała woda retencjonowana będzie w jeziorach, przez które rzeka przepływa.

- Całość prac 1 etapu wyceniona została na kwotę ponad 1,1 mln złotych, co zostanie sfinansowane z udziałem współpracujących samorządów i nadleśnictw. Cała budowa, na którą składać będą się infrastruktura jazu i przepławka dla ryb, wg wstępnych wycen, pochłonie 14 mln złotych, co zostanie sfinansowane ze środków inwestora, zamierzającego również zdobyć na ten cel środki pomocowe z dedykowanych programów pomocowych Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2021 – 2027

– podkreślano podczas wcześniejszych spotkań.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto