Spływ kajakowy. Szlakiem Karola Wojtyły w Zbąszyniu - 8 i 9 czerwca 2013 [ZDJĘCIA]

Redakcja
Archiwum naszemiasto.pl
Rekordowa liczba 150 uczestników wzięła udział w IX Spływie Kajakowym Szlakiem Karola Wojtyły w Zbąszyniu

Wówczas pisaliśmy

IX Spływ Kajakowy Rzeką Obrą Śladami Karola Wojtyły
Komunikat Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji

Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Uczniowski Klub Sportowy "Olimpus" działający przy liceum Garczyńskiego, byli organizatorami IX Spływu Kajakowego Rzeką Obrą Śladami Karola Wojtyły. Dwudniowa impreza pod patronatem Burmistrza Zbąszynia odbyła się w dniach 8 i 9 czerwca 2013 r.
W tym roku ponownie został pobity rekord frekwencji, w sobotę i niedzielę płynęło łącznie ponad 150 osób. W zbąszyńskim spływie uczestniczyli amatorzy kajaków między innymi z: Rostrzewa, Rakoniewic, Kopanicy, Sulechowa, Wąchabna, Poznania, Borku Wlkp., Nowego Tomyśla, Pniew, Bolewic, Dębska, Belęcina, Zielonej Góry, Szczecina, Świdwowca, Nowej Soli, Porażyna, Buku, Otorowa, Kiełpin, Wierzonki, Somaczewa, Dobromierza i oczywiście z całej gminy Zbąszyń.
Ze względu na ogromną ilość uczestników kolejny raz było to wielkie przedsięwzięcie logistyczne dla organizatorów. Spływ rozpoczął się na terenie Campingu przy Baszcie w Zbąszyniu od krótkiego otwarcia, w którym uczestniczył Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński i Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński. Następnie autokary przewiozły kajakarzy do Kopanicy gdzie przy moście nastąpił start imprezy. Tutaj tradycyjnie błogosławieństwa udzielił Ksiądz Proboszcz Parafii z Kopanicy Krzysztof Mizerski. Pierwsza przerwa miała miejsce tradycyjnie w Grójcu Wielkim, u Pani Sołtys Jadwigi Hirt. Gospodyni wyjątkowo nie mogła osobiście powitać uczestników ale udostępniła, podobnie jak w latach wcześniejszych, teren swojej działki do złapania oddechu spływowiczom. Druga przerwa odbyła się w Nowej Wsi. Tutaj dzięki zaangażowaniu Koła Gospodyń Wiejskich
na uczestników czekał posiłek w postaci zupy i ciasta. Po prawie ośmiu godzinach wiosłowania grupa dotarła na Camping przy Baszcie w Zbąszyniu. Tutaj kolację, w postaci grochówki, przygotowało T.G. Sokół.
Niedziela rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w warunkach polowych przy oryginalnym ołtarzu-kajaku i wioseł, w otoczeniu przyrody. We Mszy Św. wzięła też udział tradycyjnie spora liczba mieszkańców Zbąszynia nieuczestniczących w spływie. Około godziny 10.30 grupa wyruszyła w dalszą drogę. Zakończenie spływu zostało zaplanowane
w Trzcielu. Po 30 minutach wiosłowania przez Jezioro Błędno spływ dotarł na tamę w Zbąszyniu. Tutaj uczestnicy musieli przenieść kajaki na drugą stronę. Podobnie jak pierwszego dnia zaplanowane były trzy przerwy. Pierwsza z nich miała miejsce przy pomniku Papieża Jana Pawła II w Zbąszyniu. Odmówiono wspólnie z przybyłymi mieszkańcami modlitwę Anioł Pański. W czasie wiosłowania czas umilała muzyka w wykonaniu Reginy Gołek. Kolejny postój miał miejsce w stanicy wodnej Józefa Przybyły w okolicach Strzyżewa. Tutaj przewidziany był ciepły posiłek i krótki odpoczynek. Po ponad dwóch godzinach wiosłowania kajakarze dotarli w okolice Prądówki, gdzie miał miejsce krótki odpoczynek przed ostatnim odcinkiem w kierunku Jeziora Młyńskiego w Trzcielu.
W Trzcielu, po zejściu na ląd, czekały już autokary, które zabrały uczestników do Zbąszynia, gdzie nastąpiło zakończenie spływu.
Uczestnikom dopisała pogoda, przez dwa dni płynęli w blasku słońca, odpoczywając w otoczeniu przyrody, która pozwoliła oderwać się na krótko od codziennych obowiązków. Impreza stanowiła doskonałą promocję naszego terenu, co obok uczczenia pamięci o Karolu Wojtyle i popularyzowaniu aktywnych form wypoczynku było głównym celem spływu.
Dodać należy, że spływ kajakowy Szlakiem Karola Wojtyły to nie tylko tradycja aktywnego wypoczynku na łonie natury, ale również akcja Niebieski worek, w ramach której uczestnicy, w miarę możliwości, zbierają śmieci napotkane podczas spływu. Jak co roku nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy zbąszyńskiego Stowarzyszenia WOPR. Dzięki dofinansowaniu, które w tym roku gmina Zbąszyń otrzymała z Województwa Wielkopolskiego, szlak Karola Wojtyły został oznaczony tablicami informacyjnymi
w najbardziej charakterystycznych miejscach oraz bojkami szlakowymi ułatwiającymi pokonywanie jezior.
Spływ w ocenie uczestników był bardzo udany. To dzięki ogromowi pracy włożonej przez wszystkich organizatorów. Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Szczególnie ciepłe słowa kierujemy do Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które jak co roku wydatnie wspiera przeprowadzenie imprezy, dziękujemy za pomoc, pyszny posiłek i dobry humor, który udziela się młodszym spływowiczom. Do zobaczenia za rok, w jubileuszowym, dziesiątym spływie.

Tomasz Szczechowicz

Spływ kajakowy. Szlakiem Karola Wojtyły w Zbąszyniu - 8 i 9...

Zbąszyń. VIII Spływ Papieski. Śladami Karola [ZDJĘCIA]

Zbąszyń. VIII Spływ Papieski. Śladami Karola - 10 czerwca 20...

Spływ Kajakowy Rzeką Obrą Śladami Karola Wojtyły 2010

Spływ Kajakowy Rzeką Obrą Śladami Karola Wojtyły (foto)

Spływ Obrą. Z Bledzewa do Skwierzyny. [ZDJĘCIA 82]

Zbąszyń: Spływ kajakowy Szlakiem Karola Wojtyły w Zbąszyniu ...

SPORTOWY24.PL - rozmowa z Joanną Fiodorow

Wideo

Dodaj ogłoszenie