Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SŁUŻBA ZDROWIA - Chorzy cierpią na AMD i tracą wzrok

Danuta Pawlicka
Dr Andrzej Grzybowski nie może pomóc nowym pacjentom
Dr Andrzej Grzybowski nie może pomóc nowym pacjentom Paweł Miecznik
Żadna inna grupa chorych nie przeżywała takiej huśtawki nastrojów, jak osoby cierpiące na wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Od października ważą się losy refundacji preparatu o nazwie Lucentis, jedynego leku, który oficjalnie został zarejestrowany w Polsce do leczenia tej choroby.

Mija kolejny miesiąc i nadal lekarze odsyłają pacjentów bez pomocy, bo NFZ za leczenie płaci szpitalom tylko część kosztów. – W tym miesiącu mojej mamie odmówiono leczenia w szpitalu przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. Zawiozłam ją więc do prywatnego gabinetu w Bydgoszczy, ale mojej rodziny nie stać już na dalsze finansowanie leczenia. Mam teraz spokojnie patrzeć, jak traci wzrok? – pyta Jolanta Kowalczyk z Konina.

Postawa poznańskiej lecznicy nie jest odosobniona. – Dzisiaj żaden szpital nie zdecyduje się na to drogie leczenie, bo obciążyłby tym swój budżet – tłumaczy dr med. Andrzej Grzybowski, ordynator Oddziału Okulistyki w Szpitalu Strusia i wojewódzki konsultant do spraw okulistyki.

W zeszłym roku leczący otrzymywali pełny zwrot poniesionych kosztów zakupu leku, podania i hospitalizacji. Od stycznia to samo okulistyczne leczenie mogą rozliczać w ramach tzw. Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), gdzie, jak wyjaśnia dr Andrzej Grzybowski, „iniekcja doszklistkowa” wyceniona jest dziesięciokrotnie mniej (na około 500 złotych). Jego szpital ograniczył się tylko do kontynuowania leczenia rozpoczętego w zeszłym roku i wziął na siebie koszty, których nie zwróci mu fundusz zdrowia.

– Mam kilkunastu nowych pacjentów. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił zasady na ich leczenie dyrekcja nie wyraziła już zgody – mówi nam ordynator okulistyki.

Jaką ma więc szansę na uratowanie wzroku koninianka, której rodzina nie jest w stanie już pomóc? Z informacji uzyskanych z Wielkopolskiego Oddziału NFZ wynika, że obecnie przygotowywany jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, w którym to leczenie będzie dodane do wykazu świadczeń gwarantowanych. Dokument ma zacząć obowiązywać już od 15 lutego.

Na razie mamy więc tylko projekt, pod którym nie ma jeszcze tego właściwego podpisu. Przypomnijmy, że pierwsza dobra informacja dla pacjentów ukazała się jesienią zeszłego roku. Już wtedy Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że program terapii zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) będzie również obowiązywał w 2010 roku. Nie potwierdziła tego jednak centrala NFZ. Na opublikowanej liście leków do refundacji nie umieściła bowiem preparatu. I nie wyjaśniła, dlaczego ślepnący Polacy nie mogą do tej pory liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto