Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami historii. Starcie zbrojne Abrahama Zbąskiego w styczniu 1439 r.

Zdzisław Nowak
Pierwszym znanym i odnotowanym w kronikach starciem zbrojnym na Ziemi Świebodzińskiej, było rozbicie oddziału Abrahama Zbąskiego w styczniu 1439r.

Abraham Zbąski zwany Głowaczem, herbu Nałęcz,sędzia poznański i poseł królewski, urodził się w drugiej połowie XIV w. Należał do najzamożniejszych i najbardziej wpływowych przedstawicieli szlachty wielkopolskiej.

W roku 1434 związał się z ruchem husyckim. Po klęsce husytów pod Lipanami w Czechach w 1434r., część z nich znalazła schronienie w Wielkopolsce, gdzie patronował im Abraham Zbąski.

Rok 1439. Pan Abraham, dziedzic Zbąszynia, zgromadził wojsko, zjawił się w okręgu miasta Świebodzina, w czwartek po oktawie Trzech Króli skierował swą pychę ku zniszczeniu miasta i jego wiosek. Tymczasem, dzięki Panu Łaskawemu, pokonano go wraz z jego wojskami w okolicy wioski Dąbrówka Mała i pojmanego z wieloma jego żołnierzami sprowadzono do miasta Świebodzina, do domu Johannesa Kranisa, wtedy burmistrza miasta, i pod strażą wojskową zatrzymano. Wszyscy pozostali zginęli, byli także zaginieni, a niewielu pozostałych, żywych z owego wojska uciekło. Wówczas kapitanem był pan Konrad Burckersdorff, krzyżem oznaczony - 1.

Abraham Zbąski z oddziałem Wielkopolan, liczącym ok.1500 ludzi, najechał okolice Świebodzina. Pokonało go, koło miejscowości Dąbrówka Mała ( obecnie gmina Szczaniec), pospolite ruszenie mieszczan, okolicznego rycerstwa i joannitów pod dowództwem komendanta świebodzińskiego zamku. Zginęło ok. 450 żołnierzy Zbąskiego, część uciekła, a reszta dostała się do niewoli. Ranny sędzia poznański przebywał w niewoli prawdopodobnie do września 1439 roku i został z niej uwolniony dopiero po zapłaceniu wysokiego okupu.
Nieudana akcja Zbąskiego nie była zwykłym napadem rabunkowym (jak chcą tego miejscowi historycy) czy elementem porachunków granicznych, miała bowiem wspierać czeskich husytów w czasie ich walk na Śląsku oraz być manifestacją poparcia dla zabiegów Kazimierza Jagiellończyka o koronę czeską - 2.

Jak podaje kronikarz Jan Długosz - po najeździe biskupa Andrzeja z Bnina i jego krewnych w 900 koni na Zbąszyń w 1440 r., po pojmaniu pięciu z siedmiu tamtejszych predykantów husyckich i spaleniu ich na stosie w Poznaniu, Abraham Zbąski wyrzekł się wiary husyckiej. Zmarł w kwietniu 1441r. w Zbąszyniu - 3.

Źródło:
1 - S. G. Knispel, Geschichte der Stadt Schwiebus von ihrem Ursprung, an bis auf das Jahr 1763, Züllichau 1765, s. 31; tłumaczenie M. Nowacki.
2 - Świebodzińska Gazeta Powiatowa - marzec 2006r.
3 - Jan Długosz, Catagolus episcoporum Posnaniensium, tom 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto