MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Składowali blisko 100 ton niebezpiecznych odpadów. Były one m.in. w Topoli Królewskiej

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Składowali około 100 ton niebezpiecznych odpadów. Były one m.in. w Topoli Królewskiej
Składowali około 100 ton niebezpiecznych odpadów. Były one m.in. w Topoli Królewskiej CBŚP
51 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Chodzi o nielegalne składowanie około 100 tys. ton niebezpiecznych odpadów, które były porzucane na wynajętych posesjach. Znajdowały się one m.in. w Topoli Królewskiej w gminie Łęczyca.

O sprawie informowaliśmy już w październiku 2023 roku. Wówczas z naszych ustaleń wynikało, że na terenie byłego zakładu produkcyjnego w Topoli Królewskiej gromadzone były nielegalnie odpady. Już wtedy Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła zarzuty sześciu osobom i nie było wątpliwości, że był to zaledwie jeden z elementów działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

- Śledztwo dotyczy spółki, która została zarejestrowana w Warszawie. Zgodnie z pozwoleniami i decyzjami działalność tej spółki sprowadzać miała się do przyjmowania odpadów, a następnie jej składowania i utylizacji. Wiemy, że spółka faktycznie przyjmowała odpady, natomiast ich nie utylizowała. Rozwożono je na dzikie wysypiska śmieci. Odpady trafiały również do wynajmowanych oraz dzierżawionych magazynów i nieruchomości. To oczywiście łączyło się z koniecznością zorganizowania całej siatki powiązanych firm i współpracujących osób. Szacujemy, że mogło dojść do odebrania i przetransportowania na te obiekty blisko 100 tys. ton niebezpiecznych odpadów z około 7 tys. transportów. Wykorzystano do tego 170 firm transportowych. Szacunkowy koszt legalnej utylizacji tego typu odpadów wynosi ponad 490 mln zł, a straty podatkowe związane m.in. z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT oszacowano na około 1,6 mln zł - powiedział nam Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Funkcjonariusze z zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łodzi prowadzą w tej sprawie śledztwo, które dotyczy wystawiania dokumentacji poświadczającej nieprawdę w zakresie związanym z transportem i utylizacją odpadów, mogących zagrozić ludziom i zwierzętom a także doprowadzić do skażenia gruntów i wód.

Policjanci CBŚP wspólnie z Łódzkim Urzędem Celno-Skarbowym (KAS) przeszukali miejsca związane z działalnością spółek na terenie województwa łódzkiego, opolskiego, śląskiego i lubelskiego. W wyniku tych działań zabezpieczono m.in. dokumentację finansowo-księgową, dane zawarte w systemach księgowych, jak również różne nośniki danych.

- Zarzuty dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również prania pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach, posługiwania się nierzetelnymi fakturami, popełniania przestępstw skarbowych oraz spowodowanie zagrożenia dla ludzi i środowiska poprzez nieodpowiednie postępowanie z odpadami - dodaje prokurator Krzysztof Kopania.

Wobec 13 osób na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W odniesieniu do części osób można mówić o zagrożeniu karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Działania śledczych prowadzone są wspólnie z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto