Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skandynawski styl w aranżacji - jasne przestrzenie, proste rozwiązania

AMA
Jasne przestrzenie pełne światła, proste i naturalne dodatki oraz estetyka idealnie współgrająca z funkcjonalnością - oto styl skandynawski w pigułce. Północne wnętrza doskonale łączą w sobie świeżość z ponadczasowością.

Choć do powstania stylu skandynawskiego wyraźnie przyczynił się nieprzyjazny klimat Północy (krótkie dni, brak słońca, chłód), to jednak za jego rozpowszechnienie odpowiada w dużej mierze Carl Larsson. Ów szwedzki malarz stworzył na przełomie XIX i XX wieku cykl rysunków, prezentujących wnętrze jego domu, urządzonego w lokalnym stylu. Można na nich podziwiać jasne pomieszczenia, pełne światła i prostych dodatków: duża ilość światła, jasne barwy i naturalne materiały, a zarazem praktyczność i brak przesady, to cechy, które sprawiają, że styl skandynawski stał się czymś ponadczasowym. Nazwiska takie, jak Alvar Alto czy Arne Jacobsen, to już dziś prawdziwa klasyka designu. Nikogo nie powinna więc dziwić nieprzemijająca popularność północnych wnętrz. Warto jednak zauważyć, że styl skandynawski jest nie tylko modny, ale także szalenie praktyczny i wygodny - w domu urządzonym zgodnie z jego zasadami mieszka się naprawdę komfortowo - wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Czytaj także: Szkło - uniwersalny, bezpieczny, trwały i estetyczny materiał do aranżacji

Światło na pierwszym planie

Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę w skandynawskich wnętrzach, jest światło - mieszkania urządzone w tym stylu są bowiem wyjątkowo jasne. Efekt ten osiąga się zarówno za pomocą odpowiednich kolorów (przede wszystkim bieli), jak i dobrze dobranego oświetlenia (zarówno naturalnego, jak i sztucznego).

W Skandynawii maksymalnie wykorzystuje się krótki czas, gdy świeci słońce - w dużych oknach trudno szukać firanek lub ciężkich zasłon. Częściej spotyka się natomiast rolety. Dzięki temu do wnętrza wpada maksymalnie dużo światła, czyniąc je bardzo jasnym.

Paleta jasnych barw

Dominujący kolor we wnętrzach skandynawskich to oczywiście biel: jest ona zarówno neutralna, jak i bardzo świeża. Ponadto doskonale odbija światło, dzięki czemu wnętrza wydają się jaśniejsze oraz większe. - Dobrze się także komponuje z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, których nie brakuje w stylu skandynawskim - mówi Anna Łatoszyńska.

Mieszkańcy Skandynawii nie stawiają jednak tylko na białe, monochromatyczne wnętrza. Obok białego sięgają także po beże, delikatne szarości oraz błękity. Gdzieniegdzie wprowadzane są także mocniejsze akcenty w postaci czerwieni, choć te stosowane są z dużą rozwagą: w przypadku doboru kolorów do wnętrza skandynawskiego ważne jest, aby ostatecznym efektem był lekki i przyjemny charakter pomieszczenia - podsumowuje ekspertka firmy Dekoral.

Naturalne dodatki

Obok jasnych barw innym znakiem rozpoznawczym skandynawskich wnętrz są naturalne materiały, takie jak drewno (przede wszystkim sosna, klon i brzoza), skóra, wiklina, czy kamień, a także tkaniny (wełna, len i bawełna). Obowiązkowym elementem każdego domu na Północy jest drewniana podłoga; często bywa malowana błyszczącą emalią lub bejcą. Nie powinno zabraknąć także dużej ilości prostych tkanin w postaci poduszek oraz narzut. Mieszkańcy Skandynawii chętnie wykorzystują także materiały pochodzące z recyclingu. Modne są na przykład pudełka lub lampiony wykonane z ekologicznego papieru.

Zobacz również: Wnętrze w stylu orientalnym

Prosto i wygodnie

Skandynawscy projektanci stawiają przede wszystkim na prostotę i wygodę. Dlatego we wnętrzach urządzonych w tym stylu nie znajdziemy zdobnych mebli - zamiast nich zobaczymy modele oszczędne w formie, a zarazem funkcjonalne. Bardzo popularne są m.in. praktyczne rozwiązania modułowe, umożliwiające swobodne łączenie poszczególnych elementów. Skandynawskie meble mają bowiem zapewnić nam komfort i wygodę w codziennym życiu.

Siła detalu

Każde wnętrze wymaga "wsparcia", choćby kilkoma drobiazgami, dzięki którym zyskuje ono indywidualny charakter i tzw. duszę. I chociaż mieszkańcy Skandynawii wyznają zasadę "Im mniej, tym lepiej", to nie mają nic przeciwko ciekawym dodatkom. Co to znaczy ciekawe? Wybierzmy coś prostego, ale oryginalnego, np. ozdoby ze szkła butelkowego, prostą ceramikę lub nawet naturalne kamienie. Albo ręcznie malowany obraz. Ważne, by dodatki podkreślały charakter wnętrza, nie zagracając go jednocześnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto