Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sielinko: Biała Fest już za nami! Impreza przyciągnęła pasjonatów pysznej białej kiełbasy!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Było pysznie !
Było pysznie ! Dominika Kapałka
Już dziś, 19 września 2021r. w godzinach od 11:00 do 16:00 w​ Ośrodku Wystawowo-Szkoleniowym w Sielinku odbyło się opalenickie święto białej kiełbasy. Biała Fest przyciągnęła pasjonatów nie tylko pysznej białej kiełbasy, ale i historycznych ciekawostek o tym produkcie. Zobaczcie zdjęcia z tej imprezy!

W niedzielę, 19 września 2021r. w godzinach od 11:00 do 16:00 w Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku odbyła się impreza pt. "Biała Fest. Opalenickie święto białej kiełbasy".

- Okazją do wyboru tego terminu były Europejskie Dni Dziedzictwa - "EDD 2021". Celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. W tym roku tematem przewodnim są "Smaki dziedzictwa". Celem imprezy jest zainteresowanie widza tajnikami wyrobu kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej, wpisanej na listę produktów tradycyjnych MRiRW. W ramach wydarzenia odbyły się pokazy i inne atrakcje wokół tego wielkopolskiego specjału. Uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z historią powstania receptury, zobaczyć na żywo cały proces produkcyjny kiełbasy białej oraz przeprowadzić degustację tego specjału w ilości 1000 sztuk serwowaną przez firmę Konarczak- mówi pomysłodawca tego wydarzenia Przemysław Tecław.

Jak dodaje Przemysław Tecław tytuł wydarzenia jest nieprzypadkowy, ponieważ kiełbasa biała parzona wielkopolska jest naszą regionalną tradycją i chlubą. Do certyfikacji wybrano recepturę z 1929 roku, wytypowaną ze zbiorów archiwów Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku. Warto dodać, że najstarszy dokument zgromadzony w zbiorach muzeum sięga 1409 roku i dotyczy bezzwrotnej pożyczki udzielonej królowi Władysławowi Jagiełło. Organizatorzy pragną ustanowić coroczne święto białej kiełbasy. Podczas imprezy odbył się również pokaz przygotowania i degustacja innego przysmaku dla wymagających, gdzie oczywiście głównym bohaterem była kiełbasa biała oraz majeranek i czosnek z wielkopolskich pól. Był to oczywiście "Żurek". Pokaz ten przeprowadziła znana w regionie restauracja "Hyćka".

Na imprezie nie zabrakło oprawy muzycznej przygotowanej przez Dom Kultury w Opalenicy. Były również stoiska interaktywne dla dzieci zorganizowane przez muzeum, stoisko rękodzieła ludowego połączone z degustacją herbat ziołowych, stoisko nauk o weterynarii z Uniwersytetu Przyrodniczego, stoiska komercyjne m. in. chleb żytni na zakwasie, przejazd bryczką i wiele innych atrakcji.

W trakcie imprezy dostępne było bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. W ramach, którego przybliżona została wiedza o jedynym w Polsce Muzeum Gospodarki Mięsnej (trzecim na świecie pod względem ilości zgromadzonych zbiorów).

Zapewniony był też bezpłatny dojazd autobusowy na trasie Opalenica - Sielinko - Opalenica. Organizatorem imprezy był burmistrz Miasta Opalenica oraz Muzeum Gospodarki Mięsnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto