Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon szczepień na grypę rozpoczęty

Daria Narożna
Polskapresse
Wraz z początkiem jesieni oraz pojawieniem się pogarszającej pogody rozpoczyna się również zwiększenie zachorowalności na grypę. Najlepszym rozwiązaniem dla obawiających się choroby jest profilaktyka. Ustrzec przed grypą może szczepionka.

Grypa jest chorobą układu oddechowego o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący błonę śluzową dróg oddechowych. W skutek czego dochodzi do stanu zapalnego nosa, gardła, tchawicy i płuc. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Zarazić możemy się więc w domu, autobusie, pracy, a nawet na ulicy. I właśnie to powoduje, że grypa jest tak częstym zachorowaniem i poważnym problemem. Dodatkowo wirus grypy jest wirusem ulegającym ciągłym mutacjom, niejednokrotnie zadziwiających wybitnych znawców dziedziny. Ponad to wielu chorych bagatelizuje tę kwestię.

Czytaj także: Grypa to nie zwykłe przeziębienie - przestrzegają lekarze

Grypa, często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, natomiast wcale takim nie jest! Jest o wiele poważniejszą chorobą, a utożsamianie takie może być zgubne dla chorego. Jest to chorobą bardzo groźną ze względu na powikłania, które mogą wystąpić w jej skutek. Zapalenie płuc, wtórne zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, oskrzelików, zapalenie ucha środkowego, czy też zapalenie mięśnia sercowego, to tylko niektóre z długiej listy możliwych powikłań pogrypowych, wywołanych przez wirus lub bakterie.

- Jedynym najskuteczniejszym i zarazem najtańszym sposobem zabezpieczania się przed grypą i jej powikłaniami jest skorzystanie ze szczepienia – przekonuje Ministerstwo Zdrowia. – Oczywiście, szczepionki są ważne, szczególnie zalecane dla osób znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka. Z drugiej strony szczepienia te to duży interes dla firm farmaceutycznych, a większość zdrowych ludzi przechodzi grypę bez żadnych powikłań. Jednakże jeśli już dojdzie do owych to mogą one być groźne i trwałe, ze śmiercią lub trwałym kalectwem włącznie – tłumaczą lekarze.

Czytaj także: "Rymoliryktando" w Fabryce Trzciny (ZDJĘCIA)

- W zeszłym sezonie epidemicznym zużycie szczepionki przeciwko grypie w Polsce wynosiło 52 dawki na 1000 mieszkańców, co oznacza, że szczepieniom poddało się jedynie około 5,2 % populacji kraju – informuje Ministerstwo Zdrowia. Podany wskaźnik jest bardzo niski, klasyfikuje Polskę na mało wydajnym poziomie sczepień, w porównaniu do innych krajów europejskich. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ludzie mimo, iż z każdej strony informowani są o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą wirus grypy, nie poddają się profilaktyce? Czy chodzi wyłącznie o lenistwo pacjentów o jakim wspominają zdumieni lekarze?

Szczepić mogą się wszyscy, nawet kobiety w ciąży i matki karmiące. Najbardziej zalecane jest poddawanie się szczepieniom osobom z grupy wysokiego ryzyka . Do grupy tej zaliczyć można między innymi: dzieci, osoby starsze, dorosłych i dzieci z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, osoby otyłe, po przeszczepieniu organu, chorych na cukrzycę, z problemami neurologicznymi, osoby ze schorzeniami układu krążenia i nerek, a także osoby o obniżonej odporności.

Czytaj także: Szkoła uwodzenia: Ruszają warszawskie warsztaty

Jednakże sprawa nie jest oczywista. - Skoro oficjalnie zaleca się szczepienia, to powinno się ułatwiać do nich dostęp. Jeśli nie refundując koszty, to chociaż umożliwiając bezpośrednie kupno u lekarza rodzinnego – uważają lekarze. Szczepienia przeciwko wirusowi grypy nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kupno przez pacjenta szczepionki u lekarza rodzinnego ograniczają przepisy ustawy o zawodzie lekarza. Wprowadzają one, jako zasadę wykonywania zawodu, zakaz handlu artykułami medycznymi przez lekarzy.

Dodatkowo większość szczepionek sprzedawanych jest w aptekach, a zastrzyk należy wykonać samemu. W przypadku nieumiejętności obsłużenia się strzykawką niezbędne jest również odnalezienie specjalnie wykwalifikowanej w tym celu osoby. Samych szczepionek jest kilka, a wystosowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego rejestr szczepionek na sezon 2010/2011 dla laika może być bardzo skomplikowany. Dodając do tego kwotę 20-60 złotych, jaką przeznaczyć należy na samą szczepionkę, nie można się dziwić, iż pacjenci się nie sczepią. Odnalezione na ulicy Centrum Medyczne „Praga” jest jednym z nielicznych punktów szczepień, posiadających w swej ofercie szczepionkę przeciwko wirusowi grypy.

Czytaj także: Najnowszy projekt Pawła Althamera - Marzyciel (ZDJĘCIA)

W Polsce można szczepić się od września do marca, jednak najbardziej pożądanym jest by uczynić to jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu wzmożonej zachorowalności na grypę, który przypada na miesiące grudnia. Jednak poza całą masą informacji na temat tego czym jest grypa, kto i dlaczego powinien się zaszczepić, Ministerstwo Zdrowia nie podaje do informacji pacjentów żadnych konkretnych informacji w jaki sposób mogą oni to uczynić.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto