Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samodzielnie odnawiamy łazienkę

Tomasz Jarzyna/Baumit
Polskapresse
Częstym błędem podczas remontu łazienki jest bagatelizowanie braku warstw pośrednich, których nie widać gołym okiem, w tym izolacji podpłytowej. Ma ona duże znaczenie dla trwałości całego układu, ponieważ uniemożliwia penetrację wilgoci w podłoże.

Zastosuj folię w płynie

Powierzchnie mające bezpośredni kontakt z wodą, w tym strefy kabiny prysznicowej, umywalki i wanny do wysokości metra ponad nią, należy pokryć jednoskładnikową, gotową do użycia hydroizolacją. Tak zwana folia w płynie pozostaje trwale elastyczna i wodoszczelna, a jej żółty kolor ułatwia kontrolę jakości wykonanego uszczelnienia. Izolację wykonujemy w dwóch warstwach, nakładając ją wałkiem, z czego w pierwszej warstwie we wszelkich narożnikach, w tym połączeniach ściana-ściana czy podłoga-ściana, umieszczamy taśmę izolacyjną.

Czytaj także: Kilka porad przydatnych przy urządzaniu łazienki

Drugą warstwę uszczelnienia należy nanosić po wyschnięciu pierwszej - z reguły na drugi dzień. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do układania płytek ceramicznych.

Do prac związanych z przyklejaniem płytek ceramicznych warto stosować elastyczną zaprawę klejową. Po wymieszaniu zaprawy z wodą, używając odpowiedniej pacy zębatej, należy nanosić ją równomiernie na podłoże (pacę należy utrzymywać podczas rozprowadzania materiału pod kątem 45 stopni do podłoża). Kleić, używając wyłącznie świeżej zaprawy, a jej pozostałości usuwać zwilżoną gąbką. Zaleca się, aby pokrycie spodu płytki klejem (wypełnienie przestrzeni podpłytkowej) wynosiło minimum 90 proc. Aby zapewnić pełny kontakt płytki z klejem, najlepiej układać płytki metodą kombinowaną, polegającą na nanoszeniu zaprawy klejowej zarówno na podłoże, jak i na spód płytki. Aby uzyskać jednakowe odstępy między płytkami, należy stosować krzyżyki dystansowe. Świeżo przyklejone płytki chronimy przed obciążeniem przez 24 godziny po skończeniu ich klejenia.

Nanosimy fugę

Do wypełnienia spoin międzypłytkowych stosuje się elastyczną, wodoodporną, cementową zaprawę. Oczyszczamy spoiny z resztek kleju i usuwamy z nich krzyżyki dystansowe. Następnie rozprowadzamy przygotowaną wcześniej zaprawę przy pomocy gumowej pacy.

Nanoszenie powinno odbywać się prostopadle i po przekątnej do linii fug, tak by wypełnić dokładnie zaprawą wszystkie przestrzenie między płytkami. Po wstępnym wyschnięciu zaprawy do fugowania usuwamy jej resztki czystą, wilgotną gąbką. Spoiny w miejscach dylatacji oraz innych, narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne, należy pozostawić do wypełnienia elastycznym wypełniaczem silikonowym.

Czytaj także: Jak urządzić łazienkę marzeń?

Zadbaj o jakość wykonania

Uzupełnieniem całego systemu klejenia płytek jest trwale elastyczny wypełniacz silikonowy, gwarantujący brakprzecieków w miejscach najbardziej na nie narażonych. Silikonu należy użyć do wypełnienia wszelkich miejsc narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne oraz połączenia różnych materiałów. Jego warstwa tworzy trwale elastyczną dylatację.

Wykonując prace zgodnie z zaleceniami producenta, ograniczamy możliwość wystąpienia problemów, które są bardzo trudne do usunięcia, jeśli dotyczą spodnich warstw. Skutki błędów w wykonaniu najczęściej związane są z przeciekaniem wody w kolejne warstwy. W wielu sytuacjach naprawa ich jest kosztowna i możliwa jedynie przezusunięcie wszystkich warstw wykończeniowych, aż do podłoża.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto