Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region: przeciwko niszczeniu Beskidu Niskiego

jad
Miłośnicy Beskidu Niskiego przygotowali protest przeciwko niszczeniu tego pięknego zakątka Polski. Dość biernego przyglądania się temu, w jaki sposób nie są realizowane obowiązujące i słuszne zapisy planów zagospodarowania przestrzennego. Wszyscy możemy się temu przeciwstawić!

Spróbujmy wspólnie zatrzymać proces niszczenia Beskidów. Ci, którym bliski jest ten zakątek Polski może się przyłączyć do akcji. Możecie to zrobić poprzez przysyłanie podpisów na mail: [email protected]. Organizatorzy czekają na podpisy do 20 grudnia. Przy imieniu i nazwisku najlepiej podać swój zawód lub statusu (student, nauczyciel etc).

Poniżej zamieszczamy list, który trafi do ministra środowiska. Tekst przygotowali przyjaciele Beskidów.

Szanowny Panie Ministrze,

 Zwracamy się do Pana z apelem o podjęcie działań na rzecz skuteczniejszej ochrony przyrody i krajobrazu Beskidu Niskiego. Jesteśmy przekonani, że unikalny krajobraz i dzika przyroda, której walory docenia się w Unii Europejskiej (Beskid Niski został doceniony poprzez utworzenie obszarów Natura 2000), oraz dziedzictwo kulturowe tego regionu, które stanowi dobro narodowe, winny podlegać szczególnej opiece państwa.

Niestety, Beskid Niski, mimo wprowadzenia na jego terenie rozmaitych form ochrony, jest obecnie, w naszym odczuciu, pozostawiony sam sobie i szybko możemy wiele jego cennych walorów bezpowrotnie utracić.

Słabo realizowana ochrona przyrody, chaotyczne i dyktowane jedynie jednostkowym interesem zmiany w planach przestrzennego zagospodarowania, jakie forsują Gminy na zlecenie prywatnych inwestorów i słabość służb konserwatorskich powoduje sytuację stałego obniżania walorów regionu.

Stan ten sprzyja także realizacji niespójnej i niezrozumiałej z punktu widzenia zachowania walorów regionu, polityki prowadzonej przez część instytucji regionalnych i zbyt słabo kontrolowanych inwestorów. Bez rewizji sytuacji, wzmocnienia ochrony i jasnego określenia kierunków rozwoju społeczności lokalnych, Beskid Niski zostanie zdewastowany przez nieprzemyślane inwestycje turystyczne i postępującą od jakiegoś czasu bezładną zabudowę.

W ten sposób ciągle jeszcze unikalny region utraci swój niepowtarzalny charakter i szansę na rozwój zharmonizowany z walorami naturalnymi i kulturowymi. Stać się tak może, mimo że podobne zjawiska miały już niejednokrotnie miejsce w naszym kraju; czyżby więc systemy ochrony i plany zrównoważonego rozwoju były jedynie papierem zapisanym planami bez pokrycia ?

Beskid Niski ma szansę rozwoju jako jedno z nielicznych w nowoczesnej Europie miejsc, gdzie można z dala od zgiełku i turystycznej sztampy cieszyć się bogactwem natury i poznawać ślady niezwykłej historii tego regionu. Obecna sytuacja wymaga podjęcia realnych działań i jasnego określenia stanowiska Ministerstwa Środowiska co do najbliższej przyszłości i regionalnych strategii ochrony środowiska.

Zasadnicze problemy, na które chcemy zwrócić uwagę, to:

1.     Szybko postępująca, chaotyczna, niezgodna z tradycją i ochroną krajobrazu zabudowa dolin i wierzchowin; wobec tego zjawiska rodzą się pytania o wykonywanie ochrony w Obszarze Chronionego Krajobrazu, w otulinach rezerwatów i parku narodowego, a także sposób ochrony ptaków na terenie ostoi Natura 2000 PLB 1 80002 Beskid Niski, siedliskowej Ostoi Magurskiej PLH 1 80001. Czy ma miejsce  uchwalanie planów zagospodarowania, które umożliwiają przeznaczenie kolejnych terenów pod zabudowę, bez troski o wpływ na krajobraz i na wymagania programu  Natura 2000, czy jest to wynik działania Samorządu, który realizuje jednostkowe interesy kosztem podstawowych strategii rozwoju w oparciu o walory przyrodnicze i kulturowe? Wydaje się, że skutecznym i możliwym do zrealizowania posunięciem byłoby zawieszenie na pewien czas tzw. punktowych zmian w planach zagospodarowania. Zmiany te, wprowadzane obecnie właściwie bez kontroli i ograniczeń, kompletnie rujnują prawidłowo opracowane plany zagospodarowania przestrzennego. Sprawa ta ma poważny wymiar finansowy, gdyż z pomocą tzw. zmian punktowych psuje się kosztowne opracowania, za które płacą wszyscy mieszkańcy regionu.

2.    Brak wystarczającej reakcji na rozjeżdżające Beskid Niski motory crossowe, samochody terenowe, quady i inne tego typu pojazdy terenowe. Wobec powszechności tego zjawiska byłoby interesujące sprawdzenie, iloma mandatami (za poruszanie się po drogach zakładowych ALP lub poza drogami publicznymi, lub po szlakach turystycznych pieszych) ukarały sprawców w 2009 i 2010 roku służby: Straż Leśna, Straż Parku Narodowego, Straż Graniczna i Policja. Wydaje się, że istnieje przyzwolenie na tego rodzaju praktyki i zwracamy uwagę, że możemy mieć do czynienia z zaniedbywaniem obowiązków służbowych, zaniechaniem interwencji i nie stosowaniem się do przepisów prawa. Domagamy się bezwarunkowego zakazu  organizacji rajdów samochodowych na terenach objętych programem Natura 2000, parku narodowego i na terenach (także w otulinach rezerwatów i innych obiektów ochrony przyrody) o szczególnych walorach przyrodniczych i kulturowych .
 
 Apelujemy do Pana Ministra o podjęcie, we współpracy z lokalnymi samorządami, odpowiednimi służbami Pana Ministra i organizacjami społecznymi, prac NIE NAD KOLEJNYM PROGRAMEM OCHRONY Beskidu Niskiego, ale nad zwięzłą listą działań egzekwujących istniejące programy i przepisy. Warto byłoby także przypomnieć wszystkim zainteresowanym (w ramach edukacji ekologicznej), czym są rezerwaty przyrody, ostoje Natura 2000, parki narodowe i krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu. Takie przypomnienie sensu powoływania wymienionych form ochrony przyrody i kultury powinno być przedstawione w kontekście promocji regionu poprzez zachowanie jego niepowtarzalnych wartości i skierowane do Samorządów i służb terenowych. To te, przyrodnicze i kulturowe, wartości, a nie indywidualne interesy lokalnych polityków i święty spokój służb, mają tworzyć warunki dla rozwoju lokalnych społeczności.

Proponujemy:

1.     Ułatwienie przestrzegania planów zagospodarowania przestrzennego, które zapewniają ochronę krajobrazu, przyrody i dziedzictwa kulturowego Beskidu Niskiego poprzez:
- zawieszenie możliwości wprowadzania tzw. punktowych zmian, które są obecnie w praktyce całkowicie niekontrolowane;
- wprowadzenie nadzoru autorskiego nad realizacją tego rodzaju planów na terenach o specjalnych walorach przyrodniczych i kulturowych;

2.     Poszerzenie Magurskiego Parku Narodowego ( m. innymi o dolinę Nieznajowej) i realną ochronę otuliny Parku;

3. Utworzenie Parku Krajobrazowego w zachodniej części Beskidu Niskiego (we wschodniej istnieje już Jaśliski Park Krajobrazowy). Plany utworzenia Parku Krajobrazowego Beskid Niski istnieją już zresztą od dawna (i zapisane są w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Sękowa), nie są jednak realizowane. Dlaczego tak się dzieje? Brak jest też realizacji innych zapisów istniejących planów zagospodarowania przestrzennego – na przykład służby Pana Ministra i Samorządy do chwili obecnej nie utworzyły rezerwatów leśno-krajobrazowych: Bielanka, Magura Małastowska, Wołowiec, a szczególnie Nieznajowa, Lipna i Jasionka. Do tej pory nie stworzono też skutecznej i umocowanej prawnie formy zachowania i ochrony pejzażu przyrodniczo-kulturowego najpiękniejszych dolin Beskidu Niskiego.

Przetrzymywanie w niejasnym statusie prawnym terenów zaplanowanych do ochrony powoduje, że narażone są one na szczególnie silną presję inwestorów, a stan zawieszenia prawnego (który jest stanem raczej bezprawia) tego typu obszarów może budzić wątpliwości co do prawdziwych zamiarów zarządzających terenem i jest dwuznaczny z etycznego punktu widzenia. Postulujemy, aby jasno określić termin realizacji docelowej organizacji ochrony, a do czasu jej wykonania zawiesić wszelkie zezwolenia budowlane. Będzie to skutkowało szybszymi decyzjami i jasnym statusem prawnym terenów zaplanowanych do ochrony i zatwierdzonych w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto