Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pyszne i rozgrzewające zupy dla każdego (PRZEPISY)

Marta Wróbel
Piękną zimę mamy tej wiosny. A nie ma przecież nic lepszego w chłodne popołudnie niż talerz pełen aromatycznego - pełnego warzyw, kawałków mięsa, ryb lub owoców morza - wywaru.

Co kraj, to obyczaj. I co kraj, to inny sposób gotowania zupy. Bazą wszystkich jest jednak zwykle wywar warzywny lub drobiowy albo wołowy, który warto przyrządzić wcześniej i zamrozić. w pojemniczkach. A potem tylko wyciągnąć przed pójściem do pracy i po powrocie wykorzystać do naszej ulubionej zupy.

Istnieje hipoteza, według której pierwszy raz zupę ugotowali neandertalczycy, którzy żyli kilkaset tysięcy lat temu. Wskazuje na to odnalezienie szkieletu praczłowieka z tego gatunku, który wiele lat przed śmiercią stracił wszystkie zęby i nie umarł z głodu. Ludzie pierwotni wykorzystywali do gotowania zupy dołek wykopany w ziemi. Wykładali go skórą zwierzęcą i wlewali do wnętrza wodę oraz dodawali składniki. Potem umieszczali w środku rozgrzane przez ogień kamienie. Wynalezienie zupy było ważnym przełomem technologicznym, ponieważ można było ugotować ją z gorszej jakości produktów. Potrawę tę można było przyrządzić w oparciu o bardzo twarde ziarna (fasola) lub mniej wartościowe części zwierząt (kości).

Włosi lubią dodawać do zup pomidory, Francuzi specjalizują się w zupach kremach i w - bardzo u nich popularniej - zupie cebulowej.

Węgrzy lubią uzupełnić zupy pieczoną i ostrą papryką (także tą sproszkowaną), a Jamajczycy i Afrykanie przygotowują te potrawy podobnie jak pilawy czy gulasze. Zupa z krewetkami i kurczakiem z amerykańskiej Luizjany nie bez powodu składnikami nieco przypomina hiszpańską paellę. I w Hiszpanii, i na południu Stanów Zjednoczonych bardzo wyraźne są wpływy afrykańskie i kreolskie.

Zupy są także bardzo praktyczne. Wystarczy mieć w do-mu bulion (jak z kostki, to ten ekologiczny - nie zawiera glutaminianu sodu), włoszczyznę, czosnek i przyprawy. I już można wyczarować najprostszą jarzynową lub krem z warzyw. Kiedy w zupie nie ma białka (zawiera je m.in. ciecierzyca, soczewica, fasola, mięso, krewetki), może ona pełnić rolę przystawki.

A jeśli to białko zawiera, staje się sycącym daniem, które można przecież jeść jeszcze przez dwa następne dni. To bardzo dobra wiadomość dla leniwych i zapracowanych.
Przepisy na 2. stronie

Włoska zupa minestrone
Składniki:
300 g pomidorów (2 średnie) 1 czerwona papryka 3 łodygi selera naciowego 1 mała pietruszka 1 średnia cebula100 g pora 200 g marchewki 200 g cu-kinii 200 g ziemniaków 200 g kapusty 1 puszka białej fasoli 50 g zielonej fasolki (np. mrożonej) 1, 5 litra bulionu 2 łyżki listków natki pietruszki 100 g cienkiego makaronu oliwa z oliwek, ząbek czosnku, sól, pieprz

Przygotowanie
Pomidory bez gniazd nasiennych udusić na oliwie z cebulą i startym czosnkiem. Zmiksować. Wszystkie warzywa pokroić w kostkę, dodać obie fasolki, posolić i popieprzyć. Ugotować w bulionie, dodać zmiksowane pomidory. Na pięć minut przed końcem gotowania dodać makaron. Dodać natkępietruszki, wyjąć pietruszkę, seler i liście laurowe.

Francuska zupa cebulowa
Składniki na 6 porcji:  900 g cebuli 2 łyżki masła 2 łyżki oliwy z oliwek 250 ml białego wytrawnego wina 1 litr bulionu wołowego (lub mniej - jeśli chcemy, aby zupa była gęstsza) 60 ml koniaku, brandy lub sherry sól i świeżo zmielony czarny pieprz 150 g sera (tradycyjnie używa się gruyere)pokrojona na kromki bagietka

Przygotowanie
W garnku roztopić masło z oliwą. Podsmażyć pokrojonąw cienkie krążki cebulę, aż się skarmelizuje. Doprawić soląi pieprzem. Wlać wino i mieszać, aż wyparuje. Dodać brandyi chwilę pogotować. Wlać bulion. Bagietkę pokroić na kromkii opiec na złoto z dwóch stron w piekarniku. Włożyć do zupy, posypać wszystko tartym serem i zapiekać zupę z grzankami w piekarniku o temperaturze 220 stopni przez 7 minut.

Rozgrzewająca zupa marchewkowa
Składniki na 3 porcje:
2 łyżki masła 1/2 dużej cebuli, posiekanej w kostkę
1 duża pietruszka, posiekana w plastry 1 łyżka drobno startego imbiru 1/2 łyżeczki startej skórki z pomarańczy
300 ml bulionu warzywnego 60 ml płynnej śmietanki 18 proc. garść rodzynek (opcjonalnie) sól i pieprz

Przygotowanie
Rozpuścić masło w rondlu na małym ogniu. Dodać cebulęi gotować, mieszając przez 3 minuty, aż lekko zmięknie. Dodać marchewkę i pietruszkę i gotować przez 15 minut. Dodać imbir, skórkę z pomarańczy i bulion. Zagotować i dusić pod przykryciem przez 30 min, aż warzywa będą miękkie. Zdjąć z ognia, zmiksować w blenderze na krem, dodać śmietankę, sól i pieprz. Można dodać rodzynki po zmiksowaniui jeszcze chwilę gotować zupę. Posypać zmielonym pieprzem.

Zupa luizjańska z krewetkami
Składniki na 4 porcje:
2 litry bulionu 2 łyżki masła 1 łyżka mąki 1 mała cebula, pokrojona w kostkę 200 g piersi kurczaka 1 żółta papryka, pokrojona w paski puszka kukurydzy 200 g krewetek dowolnej wielkości (rozmrożone, oczyszczone)

Przygotowanie
Na patelni roztopić i podgrzać 1 łyżkę masła, dodać mąkę i smażyć przez około 3-4 minuty. W większym garnku roztopić drugą łyżkę masła, zeszklić cebulę, następnie dodać pora i smażyć. Obsmażyć kurczaka z dwóch stron. Dodać kukurydzę i podgrzewać wszystko przez około 2-3 minuty. Dodać gęsty sos z patelni. Wlać resztę bulionu i zagotować. Pierś kurczaka rozdrobnić na mniejsze kawałeczki. Dodać krewetki.

Lekka zupa pomidorowa

Składniki na 4 porcje: 5 świeżych pomidorów bez skórki i gniazd nasiennychlub puszka pomidorów 1 mała cebula 1 ząbek czosnku garść liści świeżej bazylii garść startego drobno parmezanu garść płatków migdałowych 1 marchewka pietruszka 1 por 2 łyżki jogurtu greckiego 1 łyżka oliwy z oliwek lub opcjonalnie masła

Przygotowanie
Posiekane cebulę i czosnek posolić, popieprzyć i podsmażyć, aż się zeszklą. Dodać pokrojone w kostkę pomidory i dusić przez 15 minut. Inne warzywa drobno pokroić i ugotować w bulionie, potem odcedzić i zmiksować w blenderze. Dodać część pomidorów do blendera i ponownie zmiksować na gładką masę. Połą-czyć wszystko z bulionem i pozostałymi pomidorami. Gotować 10 minut, dodać łyżkę jogurtu, posypać migdałami i bazylią.

Syta zupa gulaszowa

Składniki:
250 g chudej łopatki wieprzowej 1/4 szklanki wytrawnego białego wina 2,5 litra bulionu 1 duża pieczona papryka 1 łyżka przecieru pomidorowego 2 ziemniaki, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 cebula, 1 ząbek czosnku listek laurowy, ziele angielskie, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, 1/2 łyżeczki ostrej papryki, 1/2 łyżeczki tymianku, sól

Przygotowanie
Obsmażyć pokrojoną w kostkę łopatkę. Posolić, posypać paprykami, wlać do mięsa wino i dusić, aż odparuje. Przez chwilę smażyć z upieczoną w piekarniku papryką. Do garnka wlać bulion, dodać pokrojone w kostkę warzywa, przecieri mięso z papryką. Gotować wszystko na małym ogniu 1, 5 godziny, od czasu do czasu mieszając i dolewając bulionu.

Zdrowa zupa rybna z pomidorami

Składniki: włoszczyzna: 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 mała cebula, kawałeczek selera, 1/4 pora, gałązka natki pietruszki po 4 ziarenka ziela angielskiego i czarnego pieprzu, 2 listki laurowe 1 dorada bez ości, 1 tilapia bez ości 3 obrane pomidory bez gniazd nasiennych sól, pieprz, bazylia 1 szklanka bulionu

Przygotowanie
W bulionie z wodą gotować pokrojone w kostkę warzywa, aż będą miękkie, dodać kawałki ryby i przyprawy. Gotować20 minut. Można zagęścić przecierem pomidorowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto