Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawicielka izraelskiej szkoły w zbąszyńskim liceum

Roman Rzepa
Przedstawicielka izraelskiej szkoły miała okazję porozmawiać z uczniami zbąszyńskiego liceum
Przedstawicielka izraelskiej szkoły miała okazję porozmawiać z uczniami zbąszyńskiego liceum Roman Rzepa
Liceum im S. Garczyńskiego w Zbąszyniu ma szansę nawiązać trwałą współpracę z podobną szkołą w Izraelu, w oparciu o porozumienie międzyrządowe.

W ubiegłym roku Magdalena Heinka ucząca języka angielskiego uczestniczyła w roboczej wizycie polskich nauczycieli w Izraelu. W ubiegłym tygodniu do Zbąszynia przyjechała Hannan Manor, która jest dyrektorem Makif Aleph High School w Ashdod. W Izraelu edukacja na etapie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym jest realizowany wspólnie w jednej szkole.

- Celem programu jest wymiana młodzieży obu państw, która ma być podstawą do budowania porozumienia, lepszego poznania, przełamania stereotypów - Magdalena Heinka - Realizację tych założeń, będziemy realizować w oparciu o teraźniejszość , bez odnoszenia się do historii, która też dzieliła oba narody. Chcemy pokazać, że młodzież w obu państwach mimo ogromnej odległości, żyje bardzo podobnie, ma te same pasje, słucha tej samej muzyki. Poprzez podobieństwa i posługiwania się wspólnym, w tym przypadku, językiem angielskim możemy wykazać, że więcej nas łączy niż dzieli. Chcemy pokazać naszą kulturę i tradycje.

Goszcząca w Zbąszyniu przedstawicielka partnerskiej szkoły z Izraela poznała zasady funkcjonowania polskiej oświaty. Był też czas na wymianę doświadczeń podczas wielu rozmów ze zbąszyńskimi nauczycielami. Dyrektorzy obu szkół podpisali umowę o współpracy.

Obecnie trwają dalsze zabiegi by doprowadzić do wymiany młodzieży. W styczniu ze zbąszyńskiego liceum wysłano kolejny wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- W sumie złożono 125 wniosków, z tego wybranych zostanie 15 szkół - dodaje nauczycielka języka angielskiego - W przyszłym miesiącu okaże się czy zostaniemy wytypowani. Na realizację dwóch wizyt w Polsce i Izraelu potrzeba około 50 tys. zł, które przekaże ministerstwo. W wymianie uczestniczyć będzie od 10 do 12 uczniów wraz z dwoma opiekunami. O wyborze uczestników w znacznym stopniu będzie decydowała znajomość języka angielskiego. W kastingu wezmą udział uczniowie pierwszych i drugich klas. Każdy otrzyma zadanie napisania eseju liczącego około dwustu słów oraz pisemnego umotywowania swego udziału w projekcie. Oczywiście oba zadania trzeba będzie opracować w języku angielskim.

Efektem wymiany młodzieży ma być opracowanie albumu i kalendarza, który nawiąże do tematu pt. " Bohater, jego rola i wpływ na życie młodego człowieka". Wydawnictwa zostaną opracowane w trzech wersjach językowych, po polsku, angielsku i hebrajsku. Planowane są seminaria, warsztaty, prezentacje swoich idoli. Młodzież będzie też przeprowadzać wywiady z sześcioma wybranymi osobami, które uzna za najbardziej wartościowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto