Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier zaprezentował tarczę antyinflacyjną. Obniżka akcyzy i VAT

Małgorzata Puzyr
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki fot. adam jankowski / polska press
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na czwartkowej konferencji przedstawili założenia tarczy antyinflacyjnej. Będzie to duży pakiet obniżek podatków. Zakłada m.in. obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.

- Dzisiaj, kiedy borykamy się z problemem inflacji, który dotyka właściwie wszystkie kraje Europy, a także ogromną większość krajów demokratycznych, proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom po to, by złagodzić skutki inflacji - mówił na konferencji prasowej w KPRM premier Mateusz Morawiecki .

- Dziś pokazujemy z premierem Sasinem Tarczę Antyinflacyjną, wcześniej pokazaliśmy Tarczę Antykryzysową i ona zadziałała - dodawał.

Premier: Inflacja to konsekwencja pandemii, ale też manipulacji cenowych Gazpromu i Rosji

Jak zaznaczał szef rządu, inflacja we wszystkich krajach Europy jest konsekwencją m.in. pandemii, ale to nie jedyny czynnik, który na nią wpływa.

- Inflacja, jako naturalna konsekwencja pandemii, jednocześnie jest wspomagana przez działania niezależne od nas. (...) Pierwsze to manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji dotyczące ceny gazu. Cena gazu wzrosła gwałtownie, nawet kilkukrotnie od okresu sprzed roku. Mamy znaczne przełożenie cen gazu na ceny nawozów. (...) Gazprom i Rosja jest bezpośrednio odpowiedzialna za wzrost inflacji w Europie i w Polsce - mówił.

- Ale nie tylko. Wczoraj rekordowe poziomy osiągnęła cena ETS - koszty uprawnień do emisji CO2. To konsekwencja polityki klimatycznej Unii Europejskiej. To około 70 euro za cenę CO2 - dodawał.

- To wszystko powoduje, że budowany przez Niemcy, Rosję i kilka innych państw Nord Stream 2 niestety też dokłada się do szantażu energetycznego i gazowego - podkreślał szef rządu.

- Wszyscy wiemy, że tak, jak ceny energii wpływają na budżety domowe, tak ceny paliw, gazu i energii elektrycznej przekładają się na całą gospodarkę. Mamy do czynienia z działaniami z dwóch stron. Rosja i z drugiej strony Bruksela, która spowodowała, że ceny ETS wzrosły do 70 euro - podsumował.

Założenia tarczy antyinflacyjnej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że są trzy zasadnicze miejsca, które "uderzają w portfele Polaków". Są to: ceny paliw, ceny energii i ceny żywności. W związku z tym rząd postanowił wprowadzić szereg rozwiązań, które mają załagodzić skutki rosnącej inflacji.

- Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach. Dlatego, aby złagodzić wzrost inflacji, pomagamy obywatelom przejść przez trudny okres najbliższych kilku miesięcy, może nawet kilku kwartałów. Dziś prezentujemy pierwszą serię działań, która powinna zamortyzować uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, to w przyszłości, w kolejnych kwartałach, pokażemy kolejne działania - podkreślił.

- Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej - poinformował. - Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr, a nawet do 28-30 gr. - mówił dalej.

- Od stycznia, na 3 najtrudniejsze zimowe miesiące - zwłaszcza bardzo trudne dla tych, którzy ogrzewają swoje mieszkania gazem - wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny, z poziomu 23% na poziom 8%. To ukłon w stronę tych, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa i dotyczy to całego społeczeństwa. Nie wprowadzamy żadnego zróżnicowania - zapowiedział.

- Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli - podkreślił premier Morawiecki. Na tym nie koniec, od stycznia do marca rząd obniży również stawkę VAT na energię elektryczną. - Również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2 - dodawał szef rządu.

Jak podkreślał premier, bardzo ważny, obszar to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. - Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się - zaznaczył.

- Wprowadzamy możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych - ogłosił.

Premier zapowiedział, że kwestie, o których poinformował, będą podnoszone na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej.

- Chcemy wprowadzenia instrumentów uniemożliwiających spekulacje cenowe, które są jedną z przyczyn wzrostów cen gazu. Zrobimy wszystko, co możliwe, aby minimalizować skutki inflacji - podkreślił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier zaprezentował tarczę antyinflacyjną. Obniżka akcyzy i VAT - Portal i.pl

Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto