Pracownicy firmy IKEA żądają zmian warunków pracy i płacy - spór zbiorowy. Odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu!

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Zdjęcie poglądowe. Od 18 maja nastąpiło flagowanie samochodów. 29 maja 2022 r. od godz. 14.30, odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu
Zdjęcie poglądowe. Od 18 maja nastąpiło flagowanie samochodów. 29 maja 2022 r. od godz. 14.30, odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu Archiwum naszemiasto.pl
Udostępnij:
Pracownicy firmy IKEA żądają zmian warunków pracy i płacy - spór zbiorowy. Odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu! W związku z tym od 14 lutego w firmie istnieje, zarejestrowany przez Okręgową Inspekcję Pracy i jest prowadzony zgodnie z prawem, spór zbiorowy.

Pracownicy firmy IKEA żądają zmian warunków pracy i płacy - spór zbiorowy. Odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu!

Pracownicy w oddziale WEST firmy IKEA Industry Poland Spółka z o.o. żądają zmian warunków pracy i płacy. W związku z tym od 14 lutego w firmie istnieje, zarejestrowany przez Okręgową Inspekcję Pracy i jest prowadzony zgodnie z prawem, spór zbiorowy.

Żądania pracowników:

  • Wprowadzenie podwyżki dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2022 r.
    - godzinowych stawek zaszeregowania o 4,76 zł na godzinę
    - miesięcznych stawek zaszeregowania o 800 zł
  • Wprowadzenia dodatku do wynagrodzenia z tytułu wysługi lat, wypłacając co miesiąc za każde przepracowane 5 lat w IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział Fabryki WEST w Zbąszynku w wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z ustawą.
  • Wprowadzenia wolnych niedziel – zmiana organizacji czasu pracy w systemie jedno i trzyzmianowym, tak aby tydzień pracy wynikający z harmonogramu rozpoczynał się od 6 w poniedziałek.

Jak informują, pracodawca do dzisiaj nie podjął niezwłocznie wymaganych prawem rokowań w celu rozwiązania sporu.

Rozmowy w sprawie podwyżek wynagrodzeń w roku 2022 r., były prowadzone przez obie strony dialogu społecznego pod koniec 2021 r. Ze względu na brak możliwości zawarcia z pracodawcą nowego porozumienia dotyczącego przeglądu wynagrodzeń w 2022 r., strona związkowa skorzystała z ustawowej możliwości wszczęcia sporu zbiorowego pracy o czym zawiadomiła pracodawcę.

- Przegląd wynagrodzeń w roku 2022 nie był przedmiotem żadnego porozumienia zbiorowego zawartego pomiędzy pracodawcą a stroną związkową, tym bardziej nie był przedmiotem porozumienia z dnia 23 marca 2021 r.
Mając na uwadze treść porozumienia z 2021r. twierdzenie pracodawcy, że porozumienie to musi zostać wypowiedziane, po to aby strona związkowa mogła wystąpić z żądaniem podwyżek na rok 2022 r. zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów, jest błędne i sprzeczne z wykładnią art. 4 ust. 2 ustawy

- Na podstawie opinii działu prawnego ZZ Budowlani w Warszawie, oraz działu prawnego Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ

Tak protestowali 4 lata temu

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrekcję IKEA Industry Zbąszynek

- Od wielu lat prowadzimy otwarty dialog z przedstawicielami związków zawodowych. W duchu szacunku i współpracy konsultujemy ze stroną społeczną kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania zakładu, w tym wzrost wynagrodzeń współpracowników. Rozumiemy i szanujemy, że czasami mamy inne opinie, niż nasi partnerzy.

Aktualna strategia wynagradzania współpracowników, która obowiązuje w IKEA Industry Zbąszynek została wypracowana w ubiegłym roku i uwzględniona w treści porozumienia podpisanego przez związki zawodowe. Tegoroczny proces podwyżkowy był kolejnym krokiem w realizacji tej strategii

- informuje Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektorka Zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek.

Porozumienie zawarte w ubiegłym roku

Dalej Małgorzata Dobies-Turulska dodaje
- Co roku przeprowadzamy rewizję wysokości wynagrodzeń. Jest to ustrukturyzowany proces, oparty na faktach i danych rynkowych. Tegoroczna oferta uwzględnia trudną sytuację po dwóch latach pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej. Chcemy zachować konkurencyjność i zapewnić miejsca pracy w długiej perspektywie.

Żądają zmian warunków pracy i płacy

- W tym roku zaproponowaliśmy współpracownikom podwyżkę na poziomie średnio 7 proc., co stanowi dwukrotność ubiegłorocznej oferty. Wszystkie osoby zatrudnione w IKEA Industry Zbąszynek przyjęły naszą ofertę i podpisały aneksy. Nowa stawka wynagrodzeń już obowiązuje, a wyrównania za okres od stycznia br. zostały wypłacone.

- Konkurencyjne wynagrodzenie stanowi część naszej oferty dla współpracowników, która obejmuje także rozbudowany pakiet benefitów. Analizując bieżące potrzeby stale rozszerzamy zakres świadczeń. W tym roku wprowadziliśmy m.in. bezpłatny transport oraz jednorazowy bonus w wysokości 2180 PLN brutto.

Rozpoczynają pracę o godz. 22 w niedzielę

- Stale szukamy także nowych rozwiązań i uwzględniając wcześniejsze uzgodnienia z stroną społeczną wprowadzamy zmiany usprawniające funkcjonowanie zakładu. W lutym br. rozpoczęliśmy testową fazę nowej organizacji zmianowego systemu pracy. W praktyce oznacza to m.in., że jedna ze zmian rozpoczyna pracę o godz. 22 w niedzielę. Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania na stałe od marca br.

- Jako IKEA Industry działamy zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Według przepisów prowadzenie sporu zbiorowego jest możliwe dopiero po wypowiedzeniu porozumienia, pokrywającego się zakresem z żądaniami związków oraz Regulaminu Pracy. Do dziś strona społeczna nie podjęła tych działań. Tym samym nie zostały spełnione ustawowe warunki rozpoczęcia sporu zbiorowego. Poinformowaliśmy Okręgowy Inspektorat Pracy o prowadzonych rozmowach ze związkami i niezaistnieniu sporu zbiorowego.

- Dokładamy wszelkich starań, aby jak dotychczas konsekwentnie rozwijać się jako pracodawca i liczymy na dalszą współpracę ze związkami zawodowymi. Wielokrotnie zapraszaliśmy stronę społeczną na spotkania w celu omówienia zaistniałej sytuacji. Jesteśmy zawsze otwarci na dialog, który stawia na długofalowe dobro naszych pracowników. Liczymy, że nasza propozycja spotkania zostanie przyjęta, a wszelkie nieporozumienia.

Będzie zgromadzenie publiczne

O kolejnych działaniach pracowników firmy będziemy informować.

  • Od 18 maja nastąpiło flagowanie samochodów,
  • 29 maja 2022 r. od godz. 14.30 odbędzie się zgromadzenie publiczne w Zbąszyniu.

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie