MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje „Wirtualna kolekcja witraży z pracowni Dezyderego Mocznaya”

Dorota Michalczak
W Zbąszyniu od 1908 do 1936 roku działał Dezydery Mocznay - witrażownik. Do Zbąszynia przybył, odnowić kościelne witraże. Mocznay wzbudził podziw swym kunsztem wśród zbąszyńskich wyrostków, że został już na stałe w mieście zakładając kilkuosobową klaskę witrażystów.

Dezydery Mocznay - witrażownik
Dezydery Mocznay, przybyły wykształcony w Berlinie i Wiedniu, był bardzo ceniony jako ekspert w tworzeniu witraży i doborze odpowiednich szkieł. Zajmował się konserwacją witraży zabytkowych, projektowaniem oraz tworzeniem własnych prac. Jego witraże popularne były w architekturze Łodzi. Był twórcą witraży w Poznaniu i innych miastach Wielkopolski. Tworzył również dla inwestorów zagranicznych m.in. w Berlinie.

Szkółka witrażystów w Zbaszyniu

Otwarty przez niego w 1908 roku warsztat, a także szkoła witrażowa kształciła mistrzów w dziedzinie witrażu. Wielu
z nich z czasem pootwierało własne zakłady. Jedną z osób, która w tej pracowni poznawała tajniki zawodu był Ryszard Janek, któremu w roku 1936 Dezydery Mocznay przekazał firmę (pracownia istnieje do dziś). Wśród
uczniów i współpracowników należy wymienić: prof. Stefana Nawrockiego twórcę i konserwatora witraży (prowadził pracownię witrażową w Warszawie a potem w Częstochowie), Stanisława Powalisza (obecnie pracownia Powalisz Poznań), Jana Berkę ze Zbąszynia.

Zabytkowe witraże rozproszone są po wielu obiektach. Ze względu na swoją naturę często narażone bywają na niszczenie.
- Nie istnieją dedykowane tym zabytkom sposoby prezentacji w Internecie. Projekt polega na digitalizacji witraży
Dezyderego Mocznaya w kilku miastach, (Poznań, Łódź, Chorzów, Zbąszyń, Wolsztyn) budowie strony www i stworzeniu innowacyjnego cyfrowego narzędzia prezentacji jest aktywna rola użytkownika. Ma on mieć możliwość obejrzenia witraży i ich detali w różnych typach oświetlenia, kontekstach otoczenia, a także poznać informacje opisowe mówi Wojciech Olejniczak prezes fundacji TRES.

Projekt „Wirtualna kolekcja witraży z pracowni Dezyderego Mocznaya” otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa i Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu.

Zobacz także

Ocalić od zapomnienia


[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto