Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. LVII

AG
archiwum
Publikujemy kolejną porcję pytań do prawnika. Zobaczcie, co poradził ich autorom. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

1. Miałam pierwszą sprawę rozwodową, która została zawieszona z powodu niepojawienia się pozwanego, mojego męża. Sędzina powiedziała że to moja wina ponieważ podałam zły adres zamieszkania męża. Następnie kazała mi go odnaleźć i podać jego dokładny adres zamieszkania, gdzie mogliby wysłać papiery rozwodowe. Problem w tym, że ja nie mam zielonego pojęcia gdzie go mam szukać mojego męża. Podałam adres gdzie jest zameldowany, w Polsce również nie jest zatrudniony legalnie. Nie jestem z nim już od 5 lat. Nie wiem co mam zrobić, zależy mi na czasie.

Zgodnie z przepisem art. 176 § 1 pkt 6 kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081 kodeksu postępowania cywilnego, lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

Odpowiedzią na Pani pytanie jest treść przepisu art. 143 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca (w tym wypadku Czytelniczka) uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. Jak to zrobić? W sytuacji gdy w ogóle nie wiemy, w której gminie pozwany może być zameldowany, należy złożyć wniosek do zbioru PESEL (Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności) prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Uzyskanie informacji o osobie wiąże się z koniecznością wykazania we wniosku interesu prawnego w uzyskaniu takich danych. Interes prawny wnioskodawcy w uzyskaniu danych adresowych mogą wskazywać załączone do wniosku wezwanie sądowe lub postanowienie o zawieszeniu postępowania. Wniosek podlega opłacie w wysokości 31 zł.

O ustanowieniu kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie. Z chwilą doręczenia pisma kuratorowi doręczenie staje się skuteczne. Sąd może jednak uzależnić skuteczność doręczenia od upływu oznaczonego terminu od chwili wywieszenia obwieszczenia w budynku sądowym.

2. Chcę wynająć moje mieszkanie, które od dłuższego czasu stoi puste. Jakie formalności powinnam załatwić? Czy muszę w ogóle gdzieś to zgłaszać?

Dla wynajmujących najbezpieczniejsza jest umowa najmu okazjonalnego, natomiast dla najemców – umowa zwykła, w przypadku której korzystają z zabezpieczeń przewidzianych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Wskazana umowę może zawrzeć tylko właściciel będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Najem okazjonalny gwarantuje właścicielowi mieszkania skuteczniejszą ochronę jego własności. Dlaczego? Ponieważ stwarza możliwość łatwiejszej eksmisji byłego najemcy. W sytuacji, gdy najemca nie chce opróżnić lokalu, właściciel nie musi składać pozwu o eksmisję.

Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się m. in:

- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego;

- wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; w razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa powyżej, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego urzędowi skarbowemu wiąże się z obowiązkiem podatkowym. Wynajmujący ma do wyboru - zapłacić podatek w formie ryczałtu, albo na zasadach ogólnych. W przypadku rozliczania się w formie ryczałtu stawka podatku wynosi 8,5% uzyskanego przychodu z najmu. Na zasadach ogólnych warto się rozliczać w wypadku, gdy w wynajmowanym lokalu został przeprowadzony na przykład remont etc., ponieważ wydatki te można zaliczyć do kosztów i tym samym obniżyć dochód.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto