Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja szuka właściciela trotylu znalezionego w Zbąszynku. [ZDJĘCIA]

Roman Rzepa
Foto. Zdzisław Nowak
Pięć wałków trotylu z przewodami i zapalnikami znaleziono między blokami mieszkalnymi w Zbąszynku. Policja szuka tego, który podrzucił niebezpieczny ładunek

W sobotę 4 maja ok. godz. 19 w jednym z mieszkań przy ul.Długiej w Zbąszynku policjanci ze specjalnej grupy minerskiej znaleźli pięć wałków trotylu z przewodami i zapalnikami. Niebezpieczny ładunek przyniósł do mieszkania byłego policjanta, jeden z lokatorów, który jest pracownikiem miejscowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mężczyzna zeznał, że znalazł trotyl przy lub w śmietniku. Pobiegł z tym podejrzanym znaleziskiem od razu do sąsiada, uznał że były funkcjonariusz będzie najlepiej zorientowany co z tym znaleziskiem zrobić. Nie było to zbyt bezpieczne zachowanie, lepiej było tego nie ruszać. Co więcej przeniesienie ładunku do mieszkania znanego mieszkańca, wzbudziło w Zbąszynku wiele domysłów i plotek.
Na miejscu pojawili się też strażacy ze Zbąszynka i miejscowi policjanci, którzy zabezpieczali miejsce akcji. Początkowo zastanawiano się nad przeprowadzeniem ewakuacji mieszkańców wielorodzinnego bloku i nie wpuszczano do środka lokatorów. Okazało się, że znaleziony trotyl nie był przygotowany do wybuchu.

Policja pod nadzorem sprawdza, kto mógł podrzucić trotyl w centrum miasta.

Warto wspomnieć, że kilka lat temu jeden z mieszkańców Zbąszynka użył trotylu do ... odstraszenia kretów na działce. Wybuchowa operacja zakończyła się tragicznie dla działkowca, który zginął na miejscu. Wówczas nie ustalono skąd starszy mężczyzn miał trotyl, którym chciał wysadzić w powietrze uciążliwe gryzonie.
 
Na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Trotyl czytamy:

Trotyl jako materiał wybuchowy jest trwały, mało wrażliwy na uderzenie, tarcie i ma wysoką temperaturę wymaganą do zainicjowania wybuchu. Dzięki temu jest stosunkowo bezpieczny w użytkowaniu i przechowywaniu, jednak musi być odpalany za pomocą silnych detonatorów. Trotyl lany, w przeciwieństwie do prasowanego, pali się – pod wpływem płomienia – nie detonuje. Trotyl można także zdetonować bezpośrednio lontem detonującym owijając co najmniej 2 razy ładunek albo jedną z jego kostek. W celu obniżenia temperatury detonacji TNT do 295 °C można do niego dodać 10% siarki lub 2% tlenku żelaza(III). Do napełniania pocisków i min używany jest w postaci lanej lub prasowanej. Luzem przeważnie występuje w prasowanych kostkach 200 i 400 g oraz jako walcowy 75 g nabój wiertniczy. Bywa również w postaci kostek o masie 1 kg oraz ładunków cylindrycznych o wadze 5 lub 8 kg.
Ludzie wystawieni na duże dawki TNT mają tendencję do zapadania na anemię i zaburzeń czynności wątroby. U zwierząt, którym podawano doustnie lub wdychały trinitrotoluen, stwierdzono podobny wpływ na wątrobę i krew, jak również powiększenie śledziony i uszkodzenie układu odpornościowego. Inne negatywne efekty TNT to podrażnienie skóry i obniżenie płodności u mężczyzn.

Więcej w "Dniu Wolsztyńskim" 26 lutego


Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Masz ciekawy temat? Chcesz wyrazić swoją opinię?

Napisz do nas: [email protected], [email protected], [email protected]

lub zadzwoń: 502 499 747, 602 895 323, 600 651 952

Dołącz do naszej społeczności na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto