Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie polskiej prezydencji w Unii z warszawskiej perspektywy

UM Warszawa
fot. Polskapresse
Niemal 40 tys. gości, 62 wizyty studyjne, koncerty, wystawy, wydarzenia plenerowe w kraju i za granicą – to bilans polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z warszawskiej perspektywy.

Warszawa jako stolica Polski szczególnie aktywnie włącza się w działania związane z polskim Przewodnictwem w UE. Już 1 lipca polska Prezydencja rozpoczęła się koncertem „Tu Warszawa!”, współorganizowanym przez m.st. Warszawa. Na czterech scenach rozmieszczonych w Śródmieściu zabrzmiały dźwięki muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz eksperymentalnej. Z okazji polskiego Przewodnictwa w UE Pałac Kultury i Nauki otrzymał nową szatę, a zieleń miejska rozkwitła w kolorach Unii i Polski: niebieskim, żółtym, białym i czerwonym.

Czytaj także: Stolica Polski aktywnym partnerem prezydencji

Między 2 a 4 lipca na pl. Zamkowym rozkwitł Dywan Kwiatowy, przedstawiający logo polskiej Prezydencji. Kwiaty tworzące dywan - łącznie 14 000 doniczek - ostatniego dnia trafiły do warszawiaków. Kolorystyka polsko-europejska była również promowana przez coroczny konkurs na najpiękniejszą stołeczną kompozycję kwiatową – „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Tegoroczna edycja konkursu, organizowana we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, odbyła się bowiem pod hasłem „Prezydencja w kwiatach”.

Kolejnym elementem kulturalnie uświetniającym Prezydencję w Warszawie jest europejska odsłona nowego Multimedialnego Parku Fontann, którą przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Przy kompozycji złożonej z melodii pochodzących z każdego z 27 państw członkowskich UE do końca sezonu można było zobaczyć film przygotowany specjalnie na tę okazję.

Miasto stawia też na wydarzenia skierowane do specjalistów. Jesienią w ramach wizyt studyjnych Muzeum Sztuki Nowoczesnej odwiedzili kuratorzy sztuki nowoczesnej. W dniach 4-8 października odbywały się warsztaty zarządzania kulturą pod hasłem „Diploma in culture”, przeznaczone dla menadżerów kultury z całej Europy. Znawcy tematyki zostali przyjęci w stołecznych instytucjach kultury, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina oraz Centrum Sztuki Współczesnej. Z kolei między 16 a 18 listopada stolica gościła przedstawicieli Europejskiej Sieci Kultury podczas spotkania pt. „Shortcut”.

Czytaj także: Warszawiaku, zobacz cele polskiej prezydencji w UE

Warszawski program prezydencji obejmuje również szeroko pojęte zagadnienia społeczne. Na jesieni odbyły się dwie edycje wizyt studyjnych dla dziennikarzy specjalizujących się w tematyce kulturalnej z europejskich miast, w których promowana będzie polska Prezydencja.

Miasto wspólnie z ministerstwem edukacji narodowej, przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz Uniwersytetem Warszawskim zorganizowało międzynarodową konferencję poświęconą kompetencjom językowym pt. „Wielojęzyczność i wielokulturowość i zjednoczonej Europie". Z kolei partnerstwo z KPRM oraz Dyrekcją Generalną ds. Edukacji i Kultury KE zaowocowało konferencją poświęconą jakości oraz efektywności w zarządzaniu sektorem publicznym, zaplanowaną na 28 września. Stołeczny ratusz wspierał też ministerstwo sportu i turystyki przy projekcie „Od wolontariusza do lidera sportu”. Konferencja pod tym tytułem, nawiązująca do Europejskiego Roku Wolontariatu, odbyła się 13 i 14 września.

Czytaj także: Smak słodkiej Warszawy. Polska prezydencja sprzyja pokazaniu atutów

Fundusze europejskie niewątpliwie są dla Warszawy okazją do rozwinięcia jej potencjału. Rezultaty wykorzystania unijnych pieniędzy można było zobaczyć podczas otwartej przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz imprezy „Europa zmienia Warszawę” w dniach 9-17 lipca. Z kolei 8 i 9 grudnia w stolicy odbyła się czwarta edycja dorocznej konferencji Europejskiej Sieci Wiedzy o Miastach, podczas której eksperci z całej Europy dyskutowali nad przyszłym kształtem miejskich instrumentów polityki rozwoju regionalnego UE.

Spotkania związanie z Prezydencją to niewątpliwie promocja dla miasta. Goście przybywający na nie tylko z całej Europy, ale z całego świata, poznają miasto. Od tego, jakie zrobi na nich wrażenie zależy, czy będą chcieli tu wracać oraz co o Warszawie opowiedzą znajomym. Dlatego ważne jest dla nas, by stolica pokazała się z jak najlepszej strony. Łącznie podczas 250 spotkań związanych z prezydencją stolicę odwiedziło ok. 37 tys. osób. W 2011 r. gościliśmy 690 dziennikarzy i touroperatorów z 19 krajów. Wśród nich byli przedstawiciele najważniejszych europejskich redakcji, jak „The Independent” czy „La Repubblica”.

Nie ograniczyliśmy się do przyjmowania gości. W listopadzie w Parlamencie Europejskim zorganizowaliśmy wspólnie z panem Rafałem Trzaskowskim prezentację naszego miasta. Warszawski kącik w Brukseli cieszył się ogromnym powodzeniem. W Paryżu promował nas koncert chopinowski, w Wiedniu specjalne pokazy spektaklu „Zdarzenia”, a w Budapeszcie „Jazz Forum”.

Funkcja gospodarza szczytów unijnych to jednak przede wszystkim prestiż i okazja do wypromowania miasta jako ważnego ośrodka gospodarczego na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Najlepsza reklamą dla Warszawy są przedsięwzięcia, które realizujemy przy wsparciu ze środków europejskich. Sama Warszawa zrealizowała ponad 250 projektów, a w fazie realizacji jest kolejnych ponad 150. Ich łączna wartość to 16,5 mld PLN, z czego ponad 8 mld zł to środki z funduszy europejskich. Już teraz stolica przygotowuje się na kolejny budżet Unii Europejskiej: rozpoczęły się procedury przygotowania dokumentów niezbędnych do budowy kolejnych sześciu stacji drugiej linii metra, w budżecie miasta zabezpieczono też rezerwę na sfinansowanie wkładu własnego do nowych projektów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto