Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, jak urządzić małą, wygodną łazienkę na poddaszu

Wojciech Kowalski
Po usunięciu pralki z naszej łazienki uzyskamy cenną powierzchnię.
Po usunięciu pralki z naszej łazienki uzyskamy cenną powierzchnię. Deante
Skośne ściany, belki podtrzymujące strop oraz brak dostępu do światła dziennego mogą przysparzać kłopotów podczas adaptacji łazienki na poddaszu.

Mimo że bywają one barierami architektonicznymi, które czasami utrudniają urządzenie wnętrza, mogą też stanowić urokliwy element aranżacji. Jak więc zorganizować łazienkę na poddaszu, by zyskała na przestrzeni, była funkcjonalna i ponadto pozostała miejscem relaksu?

Gdzie najlepiej umieścić sedes?

Adaptacja łazienki na poddaszu lub strychu to spore wyzwanie dla osób, które chcą urządzić ją w sposób estetyczny i praktyczny. Niestety, skosy czy poziome belki podtrzymujące dach, choć nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru, zabierają powierzchnię użytkową i tym samym zmniejszają przestrzeń.

- Jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię łazienki znajdującej się na poddaszu, powinniśmy funkcjonalnie rozmieścić wszystkie elementy aranżacji - mówi Anna Kowalska z firmy Deante. - Armaturę i meble, z których korzystamy najczęściej, warto ustawić w miejscach, do których mamy swobodny dostęp. Np. na długich, prostych ścianach najlepiej umieścić grzejniki, lustro czy umywalkę. Z kolei dla bidetu, sedesu czy wanny idealna lokalizacja znajduje się w tzw. przestrzeni nieużytkowej, czyli przy krótkich ściankach kolankowych.

Przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod skosami jest ponadto doskonałym miejscem na montaż półek na ręczniki, siedziska dla dziecka czy umieszczenie tam kosza na bieliznę. Dodatkowo warto usunąć z łazienki urządzenia, których nie używamy na co dzień (np. pralkę) - dzięki temu zyskamy cenny metraż, który będziemy mogli dowolnie zagospodarować.

Co wybrać: wannę czy natrysk?

Podczas urządzania łazienki na poddaszu bardzo ważny jest właściwy dobór armatury sanitarnej - jej wielkość i kształt znacząco wpływają na ogólny wygląd wnętrza. Pamiętajmy, że nieodpowiednio dopasowana kabina prysznicowa lub wanna mogą nie tylko "ukraść" cenną przestrzeń, ale i sprawić, że korzystanie z łazienki będzie znacznie utrudnione.

- W niewielkich pomieszczeniach zaleca się instalację narożnych, półokrągłych kabin prysznicowych - podpowiada Anna Kowalska z firmy Deante. - Zajmują niewiele miejsca, przez co są bardziej funkcjonalne niż wanny. Ponadto lepiej wybrać kabinę z przesuwanymi ścianami - modele z drzwiami otwieranymi potrzebują więcej przestrzeni, by móc nimi swobodnie manewrować.

Dobrym rozwiązaniem jest montaż instalacji podtynkowych. Ukrywają one zbędne elementy hydrauliczne pod ścianą lub sufitem, dzięki czemu na wierzchu pozostają jedynie głowice, wylewki lub dysze natryskowe. Dodatkowo, instalacja systemów podtynkowych nadaje wnętrzu funkcjonalny i nowoczesny design - w tym przypadku, montując odpływ w podłodze, możemy zrezygnować z tradycyjnego brodzika, oddzielając obszar prysznica szklanymi ścianami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto