Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podłoga na zatrzask

ds
Podstawową zaletą paneli podłogowych jest szybki i prosty montaż. Wadą, brak możliwości zdemontowania takiej podłogi i ułożenia na nowo, bowiem większość z nich jest klejona. Tę niedogodność eliminują tzw.

Podstawową zaletą paneli podłogowych jest szybki i prosty montaż. Wadą, brak możliwości zdemontowania takiej podłogi i ułożenia na nowo, bowiem większość z nich jest klejona. Tę niedogodność eliminują tzw. panele zatrzaskowe, łączone bez kleju.

Budowa złącza przypomina zatrzask. Poszczególne deski zaopatrzono na krawędziach wzdłużnych w elementy przegubowego rozłącznego połączenia, które tworzą wyprofilowane wpusty i odpowiadające im kształtem wypusty o wieloprofilowym przekroju. Dzięki nim deski zostają połączone i zablokowane. Testy wykazały, że aby rozerwać złącze, należałoby je obciążyć ciężarem o wadze 1,5 tony. Nic więc dziwnego, że renomowani producenci dają 25-letnią gwarancję na te łączenia.

Złącze bezklejowe bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie mogą występować zmiany mikroklimatu. W systemie klejowym może zdarzyć się, że któraś ze sklejonych krawędzi zostanie nadmiernie obciążona naprężeniami, co doprowadzi do utworzenia szczelin. W przypadku systemu bezklejowego, naturalnie spasowane deski pracują podczas zmian temperatury wzajemnie równoważąc skurcze i rozkurcze.

System bezklejowy ma również wyraźną przewagę na etapie montażu. W razie np. pomyłki można zdemontować fragment podłogi i ułożyć go na nowo. Jest to niemożliwe w przypadku klejenia złącza pióro-wpust, kiedy próba rozłączenia sklejonych krawędzi kończy się zwykle zniszczeniem złącza.
Kolejnym atutem tego typu podłogi jest możliwość samodzielnego montażu, który nie wymaga specjalnych narzędzi ani umiejętności. Wystarczy odchyloną pod odpowiednim kątem deskę włożyć wypustem we wpust, a następnie docisnąć ręką w kierunku podłoża. Deska wykonuje wówczas częściowy ruch obrotowy wokół swojej osi podłużnej. Po czym wystarczy już tylko lekko dobić ją drewnianym klockiem.

Tego typu podłogi można kilkakrotnie składać i rozkładać. Cecha ta najbardziej przydaje się w przypadku błędu montażu. Demontaż podłogi możliwy jest również po kilku miesiącach użytkowania, a nawet po kilku latach. W tym ostatnim przypadku przed demontażem należy ponumerować kolejne deski i następnie ułożyć je według wcześniejszej kolejności. W ten sposób wszystkie złącza będą do siebie pasowały. Przez lata bezklejowe złącza pracują-zmieniają kształt dopasowując się do siebie. Zmiany te zmogą być niezauważalne dla ludzkiego oka (rzędu 0,2 mm), ale taka różnica może już spowodować niedogodności przy ponownym układaniu.
Deski w systemie bezklejowym można położyć w każdym pomieszczeniu z wyjątkiem tych, w których panuje duża wilgoć: łazience, saunie.
Po ułożeniu zaleca się podłogę zabezpieczyć środkiem do pielęgnacji drewna na bazie naturalnych komponentów, bez dodatku silikonu. Polecane są środki zawierające żywice akrylowe, które zaimpregnują krawędzie nie sklejając złącz. Dodatkowo tworzą one na powierzchni cienki, antystatyczny, przeciwpoślizgowy film, który rozpuszcza się i odnawia przy kolejnym myciu podłogi.
Unikać należy detergentów z zawartością silikonu, które odkładają się w złączach desek oraz zarysowaniach i mogą stwarzać problemy przy późniejszej renowacji podłogi. W miejscach gdzie zostanie silikon, lakier nie będzie dostatecznie dobrze się trzymał, co spowoduje efekt tzw. rybich oczek. ds

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto