Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Książki do miasta

Dorota Bonzel
Czytelnicy nie odczują zmian, które w tym roku czekają bibliotekę w Pile
Czytelnicy nie odczują zmian, które w tym roku czekają bibliotekę w Pile Dorota Bonzel
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szu-mana w Pile – jeszcze w tym roku taki napis może się pojawić przy wejściu do budynku biblioteki głównej przy ulicy Buczka. Dziś kolejność w nazwie jest odwrotna: biblioteka najpierw jest powiatowa, a potem miejska. Zmiana ma związek ze zmianą sposobu zarządzania i finansowania placówki, który w większym stopniu ma spaść na miasto.

– Zakres działania biblioteki, choćby ze względu na jej położenie, dotyczy głównie miasta i w większości korzystają z niej pilanie, dlatego ta zmiana jest uzasadniona – wyjaśnia prezydent Piły Zbigniew Kosmatka.

Do tej pory głównym właścicielem biblioteki był powiat pilski. Miasto natomiast sprawowało nadzór nad dziewięcioma filiami znajdującymi się w Pile. Co roku ratusz płacił powiatowi dotację na utrzymanie filii oraz dopłacał do biblioteki przy ul. Buczka. I tak w tym roku w budżecie na ten cel zarezerwowano 1 051 400 złotych. Jednak koszty utrzymania biblioteki nigdy nie były pokrywane równo. Miasto zawsze płaciło więcej i to nie tylko dlatego, że w pewnym momencie z dofinansowania wyłączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po prostu placówka i tak w głównej mierze służyła mieszkańcom Piły, dlatego powiat dawał mniej pieniędzy.

– 80 procent zadań biblioteka wykonywała dla miasta. Powiat korzystał tylko z pomocy merytorycznej dla osób z gminnych bibliotek. Skoro głównie korzysta miasto, zamiast dawać pieniądze powiatowi, niech będzie organizatorem – mówi starosta pilski Tomasz Bugajski.

Teraz trwają procedury przygotowujące instytucję do zmian. Pierwsze kroki już poczyniono: powiat przekazał miastu ziemię przy ul. Buczka, na której stoi główny budynek biblioteki. A w drugiej połowie roku już pilski ratusz będzie miał placówkę pod swoją opieką i to on teraz będzie musiał w głównej mierze pokrywać koszty jej funkcjonowania. Starostwo zapłaci tylko za etaty pracowników i zadania wykonywane właśnie na rzecz powiatu.

Czy teraz, gdy biblioteka przejdzie w ręce miasta, doczeka się nowej siedziby? Gdy budowano nowy ośrodek kultury przy ulicy Okrzei, w kasie powiatu zabrakło pieniędzy, żeby dobudować tam pomieszczenia biblioteki głównej. Teraz, gdy instytucję przejęło miasto, też nie ma szans na to, że pracownicy i książki przeniosą się w inne miejsce, bo zwyczajnie nie ma na to pieniędzy. Ale, jak zapewnia prezydent, jeśli tylko znajdą się możliwości, Piła będzie miała nowoczesną bibliotekę, przystosowaną do potrzeb wszystkich czytelników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto