Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Podkradający kanapki miś Yogi i strażnik Smith oraz ogromny uśpiony wulkan, mogący doprowadzić do kataklizmu na skalę globalną, to dwa najczęstsze skojarzenia z Yellowstone. Nie należy jednak zapominać, że założony w 1872 roku park był pierwszym na świecie miejscem chroniącym przyrodę w tak dużym stopniu.

Pojedyncze zwierzęta i rośliny można chronić przy pomocy specjalnych list, jak np. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych. Jednak, by zabezpieczyć całe ekosystemy, potrzebne jest wyznaczenie obszarów, w których mogą się one rozwijać w naturalnej równowadze.

W tym celu powstały parki narodowe. Na ich terenie człowiek nie może dokonywać zmian i przekształceń w środowisku. W miejscach, gdzie obowiązuje ochrona ścisła, poddany jest jej każdy element parku - nie tylko zwierzęta i rośliny, ale też kamienie i skały. Spacerowicze mogą poruszać się tylko wyznaczonym szlakiem, a zejście ze ścieżki może poskutkować dotkliwą karą. Jakakolwiek ingerencja człowieka w park jest zabroniona - nawet powalone drzewo nie może być usunięte z drogi. W przypadku gdy tereny są objęte ochroną częściową, możliwe są działania mające na celu zachowanie lub przywrócenie odpowiedniego stanu ekosystemu.

W Polsce pierwszy raz tę formę ochrony przyrody zastosowano w 1932 roku, gdy utworzono Pieniński Park Narodowy. Kilka miesięcy później powstał Białowieski Park Narodowy, znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości.

Inną formę ochrony środowiska zapewniają rezerwaty przyrody. Najczęściej powstają one w celu zabezpieczenia jednego gatunku albo zachowania określonego ukształtowania powierzchni.

Parki krajobrazowe są zazwyczaj dostępniejsze dla odwiedzających, a ich część jest udostępniona turystom. Obejmują one miejsca wartościowe pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym oraz o dużych walorach krajobrazowych

Bardzo ważnym elementem polskiego dbania o środowisko jest także program Natura 2000. Wprowadzony przez Unię Europejską chroni elementy przyrody wyjątkowe w skali kontynentu. Należy do niego 11% powierzchni kraju, w tym wszystkie Parki Narodowe.

REZERWATY PRZYRODY NA DOLNYM ŚLĄSKU

PARKI KRAJOBRAZOWE NA DOLNYM ŚLĄSKU

Katalog obszarów objętych programem Natura 2000 znajdziesz TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto