Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. Odsłonięcie i zasłonięcie obrazu Matki Bożej Różańcowej - 23.05.2021

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. Odsłonięcie i zasłonięcie obrazu Matki Bożej Różańcowej - 23.05.2021 r. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki (23 maja 2021) w kościele parafialnym pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu, zainaugurowano odsłanianie i zasłanianie obrazu Matki Bożej Różańcowej.

Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. Odsłonięcie i zasłonięcie obrazu Matki Bożej Różańcowej - 23.05.2021

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki (23 maja 2021) w kościele parafialnym pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu, zainaugurowano odsłanianie i zasłanianie obrazu Matki Bożej Różańcowej.

Przy dźwiękach orkiestry dętej oraz muzyków ludowych, na początku mszy św. (godz. 9) dokonano uroczystego odsłonięcia obrazu. To wydarzenie było niesamowitym przeżyciem dla parafian zgromadzonych podczas niedzielnej mszy św. oraz przed telewizorami (msza transmitowana przez Zbąszyńską Telewizję Kablową).

Obraz Matki Bożej Różańcowej

Proboszcz ks. kanonik Zbigniew Piotrowski poinformował parafian że odsłonięcie i zasłonięcie obrazu zasłoną, dopóki nie powstanie nagrane przez orkiestrę, odbywać się będzie raz w tygodniu – w niedzielę. Później, wydarzenie będzie miało miejsce codziennie. Była też okazja do podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do tego abyśmy mogli od dzisiaj przeżywać te podniosłe chwile. Po zakończonej mszy św. obraz uroczyście zasłonięto.

Z kart historii obrazu Matki Bożej Różańcowej

Obraz Matki Bożej Różańcowej łaskami słynący znajduje się w jednym z czterech ołtarzy bocznych kościoła. Został ufundowany i przekazany ówczesnej świątyni w 1651 roku przez Oficjała poznańskiego Andrzeja Swinarskiego.

- Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, po wybudowaniu obecnej świątyni, dostosowano jego wymiary do ram ołtarzowych. Wówczas domalowano medaliony ze scenami 15 tajemnic różańca. Wg historyków sztuki, obraz przypisywany jest wielkopolskiej szkole malarstwa cechowego i wzorowany na krakowskim obrazie z XVII wieku, znajdującym się w kościele ojców franciszkanów

czytamy na stronie parafii Zbąszyń.

Obraz kilkakrotnie był poddawany konserwacji. Obecne jego tło jest rekonstrukcją wykonaną na podstawie zdjęć.

Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. Odsłonięcie i zasłonięcie obrazu Matki Bożej Różańcowej

Obecnie parafianie czczą Matkę Bożą Różańcową z racji odpustu Matki Bożej Różańcowej – 7 października. Od kilku lat odbywają się Piesze pielgrzymki pokutno - dziękczynne wokół jeziora Błędno ku czci Matki Bożej Zbąszyńskiej. Daty pielgrzymek obrazują tabliczki umieszczone na Kamieniu Pielgrzyma, który stoi w lesie. Przy tym kamieniu, poświęconym podczas II pielgrzymki, pielgrzymi zatrzymują się na chwilę modlitwy.

Parafia pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. Odsłonięcie i zas...

I Komunia Święta w parafii pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu...

Zbąszyńskie dzieci przystępujące do I komunii św. zasiadły w ławkach razem ze swoimi rodzicmi.

I Komunia Święta w Zbąszyniu. O szczęście niepojęte, Bóg sam...

W Zbąszyniu do I komunii św. w tym roku, i przystępują dzieci w siedmiu grupach.

I Komunia Święta w Zbąszyniu. Pan Jezus już się zbliża, już ...

I Komunia Święta, w parafii pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyni...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Wideo

Dodaj ogłoszenie