Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole: Kobiety po urodzeniu dziecka nie wracają do pracy. Zobacz jak jest w województwie opolskim

MM
sxc.hu
Prawie połowa polskich mam dzieci do lat 3 pozostaje z nimi w domu. Przebywają na urlopie macierzyńskim (21%) lub wychowawczym (16%). Zobacz ile kobiet w województwie opolskim nie wróciło do pracy po porodzie.

Na powrót do pracy zdecydowała się jedna trzecia mam – wynika z badania przeprowadzonego w ramach akcji „Mama wraca do pracy”. W województwie opolskim według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu 5 126 kobiet w ogóle nie wróciło do pracy po urodzeniu dziecka.

Urodzenie dziecka jest rewolucją w życiu każdej kobiety. Moment, w którym podejmuje decyzję o swojej dalszej karierze, – czyli o zostaniu pracującą mamą – również. Decyzja wiąże się z kompletną reorganizacją życia rodzinnego, a powodzenie przedsięwzięcia od kooperacji mamy, bliskich i pracodawcy.

Opolanka w finale Top Model 2

Najczęstszym powodem powrotu mamy do pracy jest aspekt finansowy i konieczność podreperowania domowego budżetu (75% ankietowanych). Mamy jednak doceniają również wiążącą się z ponowną aktywnością zawodową możliwość podjęcia nowych wyzwań oraz zdobywania doświadczeń (16% respondentek wskazało karierę zawodową, jako ważny element ich życia).

„Sądzę, że motywacje rozwojowe i związane z karierą zawodową są częstsze niż wynika to z badań: konieczność podreperowania budżetu jest argumentem akceptowanym społecznie, podczas gdy kariera i rozwój – nie są” komentuje wyniki badania prof. Anna Giza-Poleszczuk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Sytuacja mam wracających do pracy systematycznie ewoluuje, są one coraz bardziej świadome swoich praw. Wśród nich kluczowym jest zagwarantowany powrót na dotychczasowe lub równorzędne stanowisko. Mamy wiedzą również ile może trwać ich urlop wychowawczy (3 lata) oraz, że mają możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin.

"Wszystkie świeżo upieczone mamy, wracające do pracy w naszych zakładach po urlopie macierzyńskim, biorą udział w specjalnie opracowanym programie wprowadzającym, który pomaga ‘wejść’ w życie firmy po dłuższej nieobecności. W czasie spotkania pracownicy Działu HR opowiadają o przysługujących młodym mamom prawach, odpowiadają na wszelkie pytania i wątpliwości oraz mówią o najważniejszych wydarzeniach w firmie podczas ich nieobecności. Dzięki takiemu programowi powrót do pracy jest mniej stresujący” – powiedziała Magdalena Kossakowska-Shreiner, asystent dyrektora, Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto