MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: Tomasz Szulc, burmistrz Opalenicy i Krzysztof Sadowski, dyrektor CKiB reprezentowali Opalenice w Pałacu Prezydenckim.

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Burmistrz Opalenicy i Dyrektor CKiB z wizytą u prezydenta
Burmistrz Opalenicy i Dyrektor CKiB z wizytą u prezydenta Archiwum Pałacu Prezydenckiego
W poniedziałek, 6 września w Pałacu Prezydenckim, z głową państwa, spotkali się pomysłodawcy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Byli wśród nich: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Opalenicę reprezentowali burmistrz Tomasz Szulc i Krzysztof Sadowski - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy.

Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

– Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali – powiedział Prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe „niezwłocznie” znalazł się na biurku Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Opalenicę reprezentowali burmistrz Tomasz Szulc i Krzysztof Sadowski - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy, które nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

- Cała uroczystość była niesamowicie wzruszająca. Andrzej Duda przyjął nas w sposób wzorcowy. Przemówienie Prezydenta zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie, było czuć, że ta inicjatywa jest bardzo bliska naszemu Prezydentowi. Razem z panią Jadwigą Emilewicz znaleźli dla nas wszystkich czas, z każdym z nas chcieli zamienić choć parę słów. Ja sam od wielu lat angażuję się w działania, które mają na celu podtrzymanie i kultywowanie pamięci o tamtym, zwycięskim zrywie niepodległościowym. Dlatego też każdego roku 27 grudnia organizujemy w Opalenicy uroczystości związane z wybuchem powstania, a na drugi dzień ruszamy do Warszawy. Przy zaangażowaniu wielu opaleniczan, a w szczególności dyrektora Krzysztofa Sadowskiego, wysyłamy kilka autobusów, w których jadą dzieci, młodzież, emeryci, nauczyciele, przekrój jest bardzo szeroki. Corocznie oddajemy hołd powstańcom przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ważne jest też to, że tego dnia o naszym powstaniu dowiadują się również warszawiacy – mówi w rozmowie z nami burmistrz, Tomasz Szulc.

W spotkaniu brał udział również dyrektor Centrum Kultury i Biblioteka w Opalenicy- Bardzo się cieszę, że mogłem w tym spotkaniu uczestniczyć. Najważniejsze było to, że pomimo wszelkich podziałów politycznych ta inicjatywa będzie mogła zaistnieć i być może już w tym roku, będziemy się tego dnia cieszyć świętem narodowym. Ta inicjatywa jest mi bardzo bliska, ponieważ w 2016r. gdy doszło do połączenia Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy, właśnie Powstańcom Wielkopolskim zawdzięczamy naszą nazwę.

Powstanie Wielkopolskie było największym, zwycięskim zrywem niepodległościowym, do którego doszło na terenie zaborów.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto