Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od kwietnia wybierając numer 112 dodzwonimy się do dyspozytorni znajdującej się w Koninie, która odpowiada za Południową Wielkopolskę

red
Od kwietnia mieszkańcy powiatu pleszewskiego dzwoniący pod 112 zostają przekierowani do dyspozytorni w Koninie, a nie jak było wcześniej do Kalisza

Dotychczasowa dyspozytornia medyczna znajdująca się w Kaliszu obsługująca, między innymi powiaty pleszewski, ostrowski i kaliski została zlikwidowana. Od teraz dzwoniąc pod numer alarmowy 112 dodzwonimy się do Konina. To właśnie w tej miejscowości będą decydować wysłaniu lub niewysłaniu zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Dyspozytornia medyczna w Koninie obsługiwać będzie 1 785 153 mieszkańców wielkopolski mając do dyspozycji 61 karetek.

Ta zmiana zapowiedziana była już kilka lat temu, ponieważ w 2011 roku ministerstwo zdrowia uznało, że dyspozytornie mają być skoncentrowane i plan ten był już stopniowo wdrażany, ponieważ już 5 lat temu w 2014 liczba dyspozytorni w Wielkopolsce zmniejszyła się z 31 do 5, a w tym roku do 2. Jak tłumaczy starosta pleszewski Maciej Wasielewski w ciągu kolejnych lat pozostanie jedna, czyli Poznań.

- Należy zaznaczyć, iż koncentracja dyspozytorni medycznych nie zmienia nic dla osób wzywających, a sposób wezwania pozostaje niezmienny. Dyspozytor medyczny odbierający połączenie będzie mógł zadysponować najbliższy zespół ratownictwa medycznego dzięki funkcjonalności Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM), który od połowy maja 2017 roku funkcjonuje w całym województwie - informuje Bogna Struglińska z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Tworzenie wielostanowiskowych dyspozytorni medycznych ma przynieść wymierne korzyści, głównie w postaci skrócenia czasu dojazdu zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. - Dyspozytornia medyczna, zarządzająca większą liczbą zespołów, może lepiej koordynować i zabezpieczać zdarzenia o charakterze masowym lub mnogim, w których uczestniczy duża liczba poszkodowanych - tłumaczy Bogna Struglińska.

Takie działanie ma podnieść znacząco bezpieczeństwo pacjentów oraz bezpośrednie przełożenie na pracę dyspozytorów medycznych i szybkość reakcji. Ponadto koncentracja dyspozytorni zapewnić ma sprawniejsze przekazywanie danych między służbami ratownictwa i porządku publicznego, czyli przyjmowanie zgłoszeń z numeru alarmowego 112 oraz pozostałych numerów alarmowych i kierowanie ich do właściwej jednostki Policji czy Państwowej Straży Pożarnej. Nie będzie także potrzeby dzwonienia po innych dyspozytorniach, czy dana karetka w danym regionie jest wolna tylko bez problemu będzie można wysłać zespół ratownictwa medycznego na miejsce interwencji.

Koncentracja dyspozytorni medycznych wygenerowała w ostatnich latach oszczędności, które pozwoliły na utworzenie dwóch nowych podstawowych zespołów ratownictwa medycznego. Środki finansowe, które zostały przeznaczone na funkcjonowanie ratownictwa medycznego w województwie pozwoliły na zwiększenie wyceny do bo gotowości zespołu ratownictwa medycznego. Dzięki takiemu działaniu możliwy jest rozwój systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Wielkopolsce, a jednocześnie zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto