Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 27.12.2021. Nowa Wieś Zbąska gmina Zbąszyń

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27.12.2021. Nowa Wieś Zbąska gmina Zbąszyń
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27.12.2021. Nowa Wieś Zbąska gmina Zbąszyń Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Udostępnij:
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 27.12.2021. Nowa Wieś Zbąska gmina Zbąszyń. W Nowej Wsi Zbąskiej, w poniedziałek 27grudnia o godz. 20 na terenie cmentarza, przy mogiłach poległych Powstańców Wielkopolskich odbyły się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęło uroczyste podniesienie flagi narodowej oraz odegranie Mazurka Dąbrowskiego przez Zbąszyńską Młodzieżową Orkiestrę Dętą.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 27.12.2021. Nowa Wieś Zbąska gmina Zbąszyń

W Nowej Wsi Zbąskiej, w poniedziałek 27grudnia o godz. 20 na terenie cmentarza, przy mogiłach poległych Powstańców Wielkopolskich odbyły się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęło uroczyste podniesienie flagi narodowej oraz odegranie Mazurka Dąbrowskiego przez Zbąszyńską Młodzieżową Orkiestrę Dętą.

W uroczystych obchodach udział wzięli:

  • Wojewoda Wielkopolski - Michał Zieliński,
  • Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak
  • burmistrzowie: Babimostu, Kargowej, Zbąszynka i Zbąszynia
  • delegacje,
  • Poczty sztandarowe
  • Zbąszyńska Orkiestra Dęta
  • mieszkańcy.

Znaczenie zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego na terenach Ziemi Zbąskiej w swoich przemówieniach podkreślili gospodarz uroczystości Burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński a także Wojewoda Wielkopolski – Michał Zieliński i Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak. W programie uroczystości znalazło się również wystąpienie historyka Zdzisława Kościańskiego, występ zespołu wokalnego "Pauza" oraz dziewczynki Antoniny Mani.

Po zakończonych uroczystościach Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, na FB napisał

- To tutaj w lutym 1919 roku toczyły się krwawe walki o wieś, w trakcie których poległ m.in. dowódca Powstańców, por. Korneliusz Mann. Poległych Powstańców pochowano na miejscowym cmentarzu, a w roku 1924 w miejscu ich zbiorowej mogiły wzniesiono pomnik, pod którym złożyłem kwiaty wspólnie z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem - Wojewodą Lubuskim ku pamięci walecznych Powstańców Wielkopolskich

, dodając, że Powstańcy wyróżniali się na kolejnych arenach walk wyjątkowym męstwem i ofiarnością, bo byli pewni słuszności swoich czynów. Wynieśli tę pewność z długoletnich przygotowań. Walka była finalnym ogniwem długiego łańcucha zdarzeń, wynikłym z konsekwentnej pracy nad utrzymaniem wizji wolnej Ojczyzny w wielkopolskich domach i rodzinach, które zachowywały język i tradycje.

Natomiast na FB Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy

- Nowa Wieś Zbąska to ważne dla Powstania Wielkopolskiego miejsce. 17 lutego 1919 roku doszło tam do ostatniego krwawego starcia pomiędzy powstańcami, a siłami wroga. Bitwa miała powstrzymać marsz Niemców na Wolsztyn. W jej wyniku powstańcy utrzymali przyczółek, jednak nie odzyskali samej wsi. Bitwa o Nową Wieś Zbąską zakończyła walki na froncie zachodnim, a skuteczne blokowanie Niemców przyczyniło się w dużej mierze do ich klęski na innych frontach powstania.

23 listopada br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał jednomyślnie przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość podpisania ustawy odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar. Właśnie z okna tego hotelu w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło do wybuchu powstania.

Z kart historii

W grudniu 1918 roku Ignacy Jan Paderewski, w drodze do Warszawy, postanowił odwiedzić Poznań.

Polacy z radością przyjęli wiadomość o przyjeździe kompozytora do stolicy Wielkopolski. Urząd Spraw Zagranicznych obawiał się demonstracji. 26 grudnia muzyk został uroczyście powitany na dworcu, co bardzo nie spodobało się Niemcom. Przyjazd Paderewskiego stał się przyczynkiem do wybuchu powstania. Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, kiedy to Niemcy, wzburzeni uroczystościami jakie towarzyszyły wizycie Paderewskiego, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto.

Dowódcy polscy wydali rozkaz - zdobyć osadzone przez Niemców Prezydium Policji.

W walce zginął Franciszek Ratajczak, pierwszy "Powstaniec Wielkopolski". Przywódcy z Poznania: Mieczysław Paluch, Bohdan Hulewicz i Władysław Wyskota-Zakrzewski, przekazali na prowincję hasło "Nie należy dłużej czekać". Natychmiast rozpoczęto działania w całej Wielkopolsce. Polacy opanowali Pocztę Główną, Dworzec Główny oraz fortyfikację miejską, rozbrajając oddziały niemieckie, które nadciągały do Poznania koleją. Już 28 grudnia powstańcy zdobyli Cytadelę, następnie między innymi: Grodzisk Wielkopolski, Kłecko, Kórnik, Wielichowo oraz kolejne miasta Wielkopolski. Zdobyto również Nowy Tomyśl, którego aż 90 procent mieszkańców miasta stanowili Niemcy. W nocy z 4 na 5 stycznia 1919 roku podjęto próbę zdobycia Zbąszynia. Początkowo udało się zająć miasto, lecz napór Niemców zmusił Polaków do wycofania się. 8 stycznia 1919 wodzem naczelnym powstania został generał Józef Dowbor-Muśnicki.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

Nowa Wieś Zbąska - mapa

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - 27.12.2021 w Nowej Wsi Zbąskiej gmina Zbąszyń

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27.12.2021. Nowa Wieś Zbąska gmina Zbąszyń

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskie...

Kolejna rocznica powstania wielkopolskiego

103. rocznica Powstania Wielkopolskiego - 1918/1919 ...

Jacenty Janek – cichy bohater powstania wielkopolskiego w ko...

ZSP Nądnia gmina Zbąszyń. SP Nowa Wieś Zbąska  Historia za płotem, czyli przez okno historii spoglądamy

ZSP Nądnia gmina Zbąszyń. SP Nowa Wieś Zbąska - Historia za ...

Zwycięskie Powstanie przywróciło Polsce Wielkopolskę, bez niego na pewno części ziem nie można byłoby odzyskać.

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 przywróciło Polsce Wielkopolskę


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Dodaj ogłoszenie