Nowy Dwór: Szkolenie pn. Przyzagrodowy chów gęsi i warsztaty z przetwórstwa gęsiny - 1 sierpnia 2020 [ZDJĘCIA]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Podczas spotkania podsumowano konkurs fotograficzny "Polska Gęś Biała". Nagrodę główną odebrała Ewa Woźniak ze Strzyżewa Dorota Michalczak
W sobotę 1 sierpnia 2020 r. w Nowym Dworze, odbyło się szkolenie pn. „Przyzagrodowy chów gęsi sposobem na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”.

Zajęcia prowadzone przez fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi obejmowały zagadnienia z chowu gęsi systemem przyzagrodowym. "Przyzagrodowy chów gęsi szansą na aktywizację i pozyskanie dodatkowego dochodu z gospodarstwa".

Wykłady - Przyzagrodowy chów gęsi i warsztaty z przetwórstwa gęsiny

Omówiono między innymi rasy gęsi, warunki odchowu piskląt, żywienie gęsi oraz przydatność kulinarną, wartość odżywczą mięsa i tłuszczu. Pozyskiwanie puchu i pierza. Legalne formy sprzedaży żywności wytworzonej w gospodarstwie rolnym. Prawa i obowiązki związane z rolniczym handlem detalicznym. Możliwości współpracy rolników w ramach zbytu żywności przetworzonej. Wykłady wygłosili: Beata Chełminiak, Halina Bielińska, Andrzej Klonecki.

Warsztaty z przetwórstwa gęsiny

Podczas szkolenia odbyły się również warsztaty kulinarne z przetwórstwa gęsiny prowadzone przez Renatę Sobczak i Annę Marek. Zaprezentowano rozbiór tuszki gęsiej z omówieniem wykorzystania poszczególnych elementów do potraw i przetworów, farsze do gęsiny – gęś po kołudzku z jabłkami i majerankiem, farsz indyczy i z mięsa mieszanego. Pieczenie gęsi w całości z wybranym farszem.
Spotkanie było również okazją do podsumowania konkursu fotograficznego "Polska Gęś Biała"oraz degustacji przygotowanych potraw.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Dodaj ogłoszenie