Nowy Dwór gmina Zbąszyń. Niebezpieczne znalezisko - 09.08.2022 [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Niebezpieczne znalezisko w Nowym Dworze
Niebezpieczne znalezisko w Nowym Dworze Dorota Michalczak
Udostępnij:
Nowy Dwór gmina Zbąszyń. Niebezpieczne znalezisko - 09.08.2022. We wtorek 09 sierpnia 2022 r. podczas prac podczas prac porządkowo-melioracyjnych, na terenie przyległym do sali wiejskiej znaleziono przedmiot przypominający pocisk.

Nowy Dwór gmina Zbąszyń. Niebezpieczne znalezisko - 09.08.2022

We wtorek 09 sierpnia 2022 r. podczas prac podczas prac porządkowo-melioracyjnych, na terenie przyległym do sali wiejskiej w Nowym Dworze znaleziono przedmiot przypominający pocisk. Osoby wykonujący prace porządkowe na teren za salą wiejską, fakt znalezienia niewypału natychmiast zgłosili odpowiednim służbom.

- Wezwany na miejsce funkcjonariusz Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego określił znalezisko jako pocisk bombowy kalibru 76 mm. Policjanci zabezpieczyli miejsce do czasu przyjazdu saperów. Następnego dnia patrol saperski z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przejął pocisk, który zostanie bezpiecznie zdetonowany na poligonie wojskowym w Biedrusku, Dodatkowo saperzy sprawdzili teren wokół znaleziska, który jest już bezpieczny

– wyjaśnił kom. Arkadiusz Pelc.

Dalej przekazuje - W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu.
Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość może okazać się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci.

- Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie, które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary. Wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych

– usłyszeliśmy.

Czytaj też: Podczas prac budowalnych znaleziono niewybuch!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić:
Policję - tel. 997,
lub Ogólnopolski numer alarmowy 112,
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Niebezpieczne znalezisko w Nowym Dworze

Nowy Dwór gmina Zbąszyń. Niebezpieczne znalezisko - 09.08.20...

Co zwiedzić w Zbąszyniu i okolicy?


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Kolejny krok krok do reparacji dla Polski - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie