Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wiemy gdzie rozpoczną służbę

OPRAC.: Redakcja
Nowi czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei
Nowi czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei nadesłane
Nowi czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wiemy gdzie rozpoczną służbę. Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu wzbogacił się o 11 nowo zakupionych psów. Wszystkie czworonogi przeszły już odpowiednie szkolenie.

Nowi czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wiemy gdzie rozpoczną służbę

Tekst nagłówka spisu:

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu wzbogacił się o 11 nowo zakupionych psów. Wszystkie czworonogi przeszły już odpowiednie szkolenie.

Zdobyte podczas szkolenia umiejętności czworonożni funkcjonariusze i ich przewodnicy potwierdzili wzorowo zdanym egzaminem końcowym przed komisją egzaminacyjną. Jednak prawdziwy chrzest bojowy przejdą podczas służby na obszarach kolejowych wspólnie z funkcjonariuszami SOK

- W dniu 22 czerwca 2023 roku psy służbowe Straży Ochrony Kolei oraz ich opiekunowie – funkcjonariusze przewodnicy psów służbowych zakończyli szkolenie w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu. Przed rozpoczęciem służby pies oraz jego przewodnik wspólnie przechodzą trzymiesięczne szkolenie. Samo szkolenie to dla psa i jego przewodnika nowe doświadczenie w świecie komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem, budowanie więzi, zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji i zrozumienia

Psy mają już swoich opiekunów i partnerów w służbie

Jedenaście nowych czworonożnych funkcjonariuszy SOK rozpocznie teraz służbę w jednostkach macierzystych Straży Ochrony Kolei:

  • w Katowicach
  • Łodzi
  • Poznaniu
  • Warszawie
  • Szczecinie
  • Zielonej Górze
  • Przemyślu

Do służby trafią owczarki niemieckie i belgijskie, które zostały precyzyjnie wyselekcjonowane i posiadają wysokie predyspozycje kwalifikujące je do pracy na trudnym i specyficznym terenie kolejowym.

- Podczas szkolenia przewodnicy doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie. Zwierzęta ćwiczyły m. in. posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika czy zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy. Funkcjonariusze SOK przechodzą także ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi jak udzielać psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania

Wszystkie, będą służyć jako psy patrolowo-obronne, czyli do patrolowania stacji i szlaków kolejowych, pościgu i obezwładnienia osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, obrony przewodnika przed bezprawnym atakiem zagrażającym jego życiu lub zdrowiu, jak również do zabezpieczenia przemieszczających się uczestników imprez masowych, w szczególności kibiców piłki nożnej. Pies jest zaliczany do środków przymusu bezpośredniego, a jego użycie może mieć miejsce tylko w przypadkach ściśle określonych w przepisach Ustawy z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Tekst: insp. Piotr Żłobicki

Nowi czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei

Nowi czworonożni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Wiemy...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto