Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała i ból oczu. Jak może jeszcze objawiać się COVID-19? Lista rzadszych objawów

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?

Zobacz objawy koronawirusa-->
Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów? Zobacz objawy koronawirusa-->pixabay.com
Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?

Choć dotychczas przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i sanepidu informowali o objawach koronawirusa, wymieniając głównie wysoką gorączkę, suchy kaszel i zmęczenie, to od początku pandemii lista symptomów COVID-19 zdecydowanie się wydłużyła.

Wraz z upływem czasu koronawirus przybierał różne postaci. Okazało się, że towarzyszącymi mu objawami mogą być także utrata smaku i węchu, a także duszności i problemy z oddychaniem. Co więcej, pojawiło się wiele przypadków bezobjawowych lub o bardzo lekkim przebiegu zakażenia koronawirusem.

Jak mówią lekarze, koronawirus jest nieprzewidywalny, a każdy pacjent może przechodzić zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w zupełnie inny sposób i mieć odmienne objawy, w tym również te bardziej nietypowe.

Jak chronić oczy w czasie pandemii? Okulista odpowiada

Źródło: TVN

Niska temperatura ciała może być objawem koronawirusa

Wysoka gorączka była jednym z pierwszych objawów koronawirusa, o których dało się słyszeć jeszcze na początku pandemii. Wielu pacjentów skarżyło się, że ich termometry wskazują powyżej 38 stopni Celsjusza. Niejednokrotnie przypadki ze znacznie wyższą temperaturą trafiały na leczenie szpitalne.

Jednak w ostatnim czasie u części pacjentów infekcja koronawirusa nie wiązała się z gorączką. Wręcz przeciwnie. Wielu z zakażonych miało obniżoną temperaturę ciała, np. 35 stopni Celsjusza. W niektórych przypadkach towarzyszyło temu także duże osłabienie, a w skrajnych sytuacjach dochodziło nawet do omdleń.

Doktor Mirosława Wieczorek-Filipiak, lekarz rodzinny przyznaje, że niejednokrotnie spotkała się z przypadkami niskiej temperatury jako objaw zakażenia koronawirusem.

- Rzeczywiście, było kilku takich pacjentów, u których temperatura ciała była obniżona

- potwierdza Mirosława Wieczorek-Filipiak.

I dodaje: - Należy jednak zaznaczyć, że ostatnio objawy koronawirusa są dość niespecyficzne.

Ból oczu - nowy objaw koronawirusa?

Wśród nietypowych objawów koronawirusa znalazły się również te związane z oczami. Część osób zakażonych koronawirusem skarży się na bóle oczu czy problemy z reakcją na światło lub poruszaniem oczami.

Prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, przyznaje, że w szpitalu nie miała jeszcze takiego przypadku. Jednak jej zdaniem może być to możliwe.

- Taki problem może wynikać z faktu, że wirus może wnikać przez spojówki. Należy jednak podkreślić, że jest to incydentalny objaw

- tłumaczy prof. Iwona Mozer-Lisewska.

W podobnym tonie wypowiada się na ten temat doktor Mirosława Wieczorek-Filipiak.

- Im więcej osób choruje, tym bardziej objawy stają się niespecyficzne. Miałam także pacjentów, którzy zgłaszali ból oczu i byli zakażeni koronawirusem. Zdarzało się również, że taki objaw pojawiał się u pacjenta bardzo skąpoobjawowego - podkreśla lekarz rodzinny.

Wśród problemów z oczami przy zakażeniu koronawirusem może występować także zapalenie spojówek lub zaczerwienienie oczu.

Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem

Jak podaje na swojej stronie Światowa Organizacja Zdrowia objawy koronawirusa można podzielić na trzy grupy: najczęściej występujące - do niej należą gorączka, suchy kaszel i zmęczenie, jak również na objawy rzadko występujące i poważne.

Rzadziej występujące objawy:

  • ból mięśni
  • ból gardła
  • biegunka
  • zapalenie spojówek
  • ból głowy
  • utrata smaku lub węchu
  • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp

Poważne objawy:

  • trudności w oddychaniu lub duszności
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej
  • utrata mowy lub zdolności ruchowych

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jon K

Już się puknijcie w głowę z tym wszystkim. Codzienie coś nowego wyssanego z palca.

Dodaj ogłoszenie