Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niecne mostki podkradają nam ciepło

Janusz Michalczak
Przy dzisiejszych cenach ciepła izolacja domów i mieszkań jest kluczowa. Co jednak zrobić, kiedy dom mamy już zaizolowany, a rachunki i tak przyprawiają o dreszcze? W pierwszej kolejności powinniśmy rozpoznać istniejące mostki termiczne, a następnie je usunąć.

Mostki termiczne, zwane też mostkami cieplnymi, to miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, które mają gorszą izolacyjność termiczną niż sąsiadujące z nimi powierzchnie. W miejscach tych ciepło z wnętrza ucieka najszybciej na zewnątrz.

W mostkach i miejscach z nimi sąsiadujących obserwuje się znacznie niższą temperaturę na powierzchni wewnętrznej, co oprócz utraty ciepła może powodować zawilgocenie wnętrza domu czy tworzenie się pleśni. Mostki powstają przy wszelkich węzłach konstrukcyjnych, połączeniach płyt fundamentowych ze ścianami zewnętrznymi, ścian z dachem, w miejscach osadzania drzwi i okien czy na nieszczelnościach izolacji.

Najprostszą metodą identyfikacji miejsc słabych termicznie jest wykraplanie się pary wodnej i rozwój pleśni. Najbardziej efektywnym sposobem identyfikacji mostków w postawionym już budynku jest wykonanie zdjęć termowizyjnych elewacji.
Mostki, jako miejsca o zwiększonej temperaturze zewnętrznej, będą wyraźnie widoczne na zdjęciach w postaci białych, najcieplejszych fragmentów.

Profesjonalne badanie termo-wizyjne jest opatrzone raportem, zawierającym konkretne zalecenia dotyczące likwidacji mostków termicznych. Wykonywane powinno być ono w sytuacji dużej różnicy temperatur pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym, czyli najczęściej późną jesienią lub zimą. Za tego typu kompleksową usługę zapłacimy kilkaset złotych, więc równowartość miesięcznych średnich kosztów ogrzewania. Dodatkowe docieplenie ogranicza straty

Eliminacja istniejących mostków termicznych, polegająca na uzupełnieniu ciągłości izolacji cieplnej budynku, nie należy do zadań prostych. Każdy przypadek musi zostać rozpatrzony oddzielnie, bardzo ważny jest też odpowiedni dobór komponentów.

Jakie materiały będą najlepsze do uzupełnienia izolacji cieplnej poszczególnych przegród zewnętrznych?
- W połaciach dachowych poddaszy często wystarczy dołożyć od dołu krokwi nową warstwę wełny, aby przykryć nieszczelności izolacji w pierwszej warstwie i drewniane elementy. W ociepleniach ścian zewnętrznych z elewacją wentylowaną (deski, siding, etc.) można dołożyć kolejną warstwę wełny fasadowej - radzi Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny firmy Rockwool.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto