Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Kwidzynie. Wystawa mozaik z Rawenny już otwarta [ZDJĘCIA]

Rafał Malec
Muzeum Zamkowe w Kwidzynie wzbogaciło się o nową wystawę, która zagości w naszym mieście do końca sierpnia. Ekspozycja składa się z ponad dwudziestu wiernych kopii słynnych mozaik pochodzących z V i VI wieku, zdobiących budowle sakralne Rawenny we Włoszech.

Eksponaty wystawione w kwidzyńskim muzeum to wierne kopie mozaik z Rawenny, które zostały wykonane w latach pięćdziesiątych XX wieku, w celu popularyzacji miasta i jego bezcennych skarbów. Rawenna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, była swego czasu epicentrum kultury śródziemnomorskiej. Ponad 15 wieków temu w mieście znajdowała się stolica Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, stolica pierwszego króla Gotów Teodoryka i europejska stolica Cesarstwa Bizantyjskiego.

Owa znamienita epoka pozostawiła w Rawennie wspaniałe dziedzictwo budowli sakralnych ozdobionych mozaikami stanowiącymi ich najbogatszy na świecie zespół z V i VI wieku, przewyższający, ze względu na wartość artystyczną i znaczenie ikonologiczne, mozaiki zachowane we wszystkich innych miastach świata antycznego i klasycznego, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie.

Moda na układanie maleńkich kawałków szkła i kamienia w celu uzyskania skomplikowanej ikonografii dotarła też w nasze strony. Na południowej elewacji katedry Kwidzyńskiej zachował się unikalny obraz mozaikowy datowany na 1380 rok, przedstawiający męczeństwo św. Jana Ewangelisty. Twórcami mozaiki wykonanej z kwarcu i szkła byli prawdopodobnie mistrzowie z Wenecji. Tym samym mistrzom przypisuje się wykonanie mozaiki na kościele św. Wita w Pradze i pokrycie słynnej figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Malborku. Mozaika w Kwidzynie, wraz z malborską, to jedyne przykłady tej fascynującej średniowiecznej sztuki położone na północ od czeskiej Pragi, które zachowały się do dziś. Patroni wystawy mają nadzieje, że nawiązując tematyką ekspozycji do unikatowej Kwidzyńskiej mozaiki i przedstawiając ją w szerszym kontekście europejskiego dziedzictwa kulturalnego, zwabią do miasta większą ilość turystów podczas letniego sezonu wakacyjnego.

Kierownik Muzeum Zamkowego w Kwidzynie Janusz Cygański przekonywał, że ekspozycja, jak i najnowszy projekt tworzenia herbu miasta w technice mozaikowej, pomoże w promocji kwidzyńskiej mozaiki, a co za tym idzie, zamku i miasta.

- Wykonujemy herb Kwidzyna właśnie w technice mozaikowej. Po zakończeniu wystawy, we wrześniu, kiedy odbędzie się konferencja muzealna, jej uczestnicy i wszyscy, którzy tu przyjdą, będą mogli dokończyć to dzieło. Trafi ono do zbiorów Muzeum Zamkowego w Kwidzynie i będzie wykorzystywane na różnych wystawach - mówił podczas wernisażu Janusz Cygański.

Wernisażowi towarzyszył występ tradycyjnego chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w 9-17. Cena za bilet normalny wynosi 10 złotych. Ekspozycja zagości w Kwidzynie do 31 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto