Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mam pierwszy ząbek!

(reg)
Wysoka gorączka, rozwolnienie, nerwowość, płacz. To wszystko może świadczyć o tym, że naszemu maluchowi idą pierwsze zęby. Swędzą go dziąsła. Bolą. Są rozpulchnione, zaczerwienione i bardzo wrażliwe.

Wysoka gorączka, rozwolnienie, nerwowość, płacz. To wszystko może świadczyć o tym, że naszemu maluchowi idą pierwsze zęby. Swędzą go dziąsła. Bolą. Są rozpulchnione, zaczerwienione i bardzo wrażliwe. Dziecko budzi się w nocy. Oczywiście to najczarniejszy scenariusz. U niektórych maluchów biała kreska pierwszego zęba może pojawić się niemal niepostrzeżenie.

Objawy ząbkowania u niektórych niemowląt mogą się pojawić już w trzecim – czwartym miesiącu. Maluch zaczyna się wówczas ślinić i wkładać paluszki do buzi. Na zęby musi jednak jeszcze poczekać. Pierwszy pojawi się najczęściej około 6. miesiąca życia.

MALUSZKOWI MOŻNA ULŻYĆ W JEGO CIERPIENIACH. Jeżeli bardzo się ślini, trzeba pamiętać o delikatnym osuszaniu skóry wokół ust i na brodzie, by nie uległa podrażnieniom. Jeżeli jest zaczerwieniona, należy smarować ją tłustym kremem. Jeżeli dziecko gorączkuje, można podać łagodny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, przeznaczony dla niemowląt. Noc będzie lepiej przespana po specjalnej herbatce uspokajającej z melisą, a w skrajnych przypadkach – po podaniu łagodnego czopka homeopatycznego. Obolałe dziąsełka ukoi specjalny żel przeciwbólowy. Wówczas dziecko z pewnością będzie lepiej jadło, gdyż ból utrudnia przyjmowanie pokarmów. I wreszcie gryzaki. Pomogą na swędzące i obolałe dziąsła, przyspieszą wyrzynanie się zębów. Schłodzony w lodówce (nie w zamrażalniku!) gryzak wodny przyniesie dziecku dodatkową ulgę.

WSZYSTKIE PROBLEMY, PO WYRŻNIĘCIU SIĘ ZĘBA ZNIKAJĄ, AŻ DO… NASTĘPNEGO ZĄBKOWANIA. Najczęściej pojawiają się kolejno: środkowe dolne siekacze, środkowe górne siekacze, górne i dolne siekacze boczne. Około 13. miesiąca życia możemy oczekiwać górnych i dolnych zębów przedtrzonowych. Potem wyrastają kły, a do 33. miesiąca, na końcu, zęby trzonowe.
O pierwsze ząbki należy dbać i starannie je czyścić. Można to robić podczas kąpieli lub trzymając malucha na swoich kolanach z twarzą zwróconą w bok. Należy pamiętać o wyczyszczeniu wszystkich powierzchni.
Po wieczornym myciu nie podajemy już dziecku pokarmów. Jeżeli maluchowi chce się pić w nocy, można jedynie zaproponować mu czystą wodę. Ograniczamy też dodawanie cukru do pokarmu, gdyż ten sprzyja rozwojowi próchnicy.


dr n. med Małgorzata Skucha-Nowak, lekarz stomatolog

Pierwsze zęby powinny pojawić się u dziecka w okolicy szóstego miesiąca życia. Nie należy jednak w padać w panikę, jeżeli ich nie ma. Obecnie coraz częściej zęby rosną później i jako normę uważa się nawet czas do dwunastego miesiąca życia. Zdarzają się też przypadki, że dziecko rodzi się od razu z zębami. Czasami są to już „mleczaki” lub zęby atypowe, bezkształtne, nieprzypominające normalnych. Wówczas trzeba je usunąć, bo utrudniają karmienie i dziecko można poranić sobie dziąsła.

O zęby trzeba dbać od samego początku. Najpierw należy je myć palcem, owiniętym gazą, czystą wodą lub naparem z rumianku. Istnieją specjalne szczoteczki do pierwszych ząbków, ale trzeba je wprowadzać ostrożnie. Dziecko łatwo jest zrazić. Należy spróbować, jeżeli zaakceptuje szczoteczkę, to dobrze. Jeżeli nie, to wprowadzić ją w późniejszym wieku. Nieco starsze dziecko można zachęcać do wspólnej zabawy: „ja tobie umyję ząbki, a ty mnie”. Tak łatwiej jest je przekonać. Specjalną pastę dla dzieci wprowadzamy później. Maluszek nie potrafi jej wypluć i wypłukać ust. Na pierwszą wizytę u dentysty dziecko powinno być przyprowadzone około pierwszego roku życia, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto