Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zach. Za dwa tygodnie dzieci ruszają do szkoły. Czas się przygotować!

Redakcja
Wiktoria Kocjan z Olkusza z przyjemnością ogląda zeszyty i kolorowe bloki. Bardzo lubi chodzić z mamą na zakupy
Wiktoria Kocjan z Olkusza z przyjemnością ogląda zeszyty i kolorowe bloki. Bardzo lubi chodzić z mamą na zakupy Amadeusz Calik
Zbliża się rok szkolny, a to nie lada wydatek dla mniej zamożnych rodziców. Gminy oferują jednak pomoc najbardziej potrzebującym.

W księgarniach, sklepach papierniczych i marketach zaczyna się ruch przed nowym rokiem szkolnym. Rodzice i ich dzieci kupują zeszyty, książki, plecaki i długopisy. Lista zakupów jest bardzo długa.

Wiktorię Kocjan, która idzie w tym roku do 4 klasy w Szkole Podstawowej nr 4 w Olkuszu razem z mamą spotkaliśmy w w sklepie papierniczym przy ul. Sławkowskiej. - Czas kupić szkolną wyprawkę - mówi z uśmiechem Wiktoria, która oglądała kolorowe bloki i zeszyty.

Mama dziewczynki nie kryje, że przed wrześniem zawsze jest więcej wydatków, ale podkreśla, że tym razem nie jest źle. - Wydamy na szkolne akcesoria dużo mniej niż w zeszłych latach - cieszy się Anna Kocjan. - Razem wyjdzie maksymalnie 50 złotych, bo interesują nas jedynie zeszyty, bloki i długopisy, reszta została z poprzednich lat, a książki dostaniemy za darmo - dodaje kobieta.

Reforma, która miała zapewnić podręczniki szkolne za darmo wszystkim uczniom jest wprowadzana etapowo. W zeszłym roku darmowe książki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV oraz I klasy gimnazjum. W tym roku z ulgą odetchną także rodzice uczniów klas III i V oraz II gimnazjum. Nadal płacić za książki muszą rodzice dzieci z klasy VI szkoły podstawowej i III gimnazjum. Oni na darmowe podręczniki mogą liczyć dopiero w przyszłym roku.

W Olkuszu, jak co roku, dodatkowo każdy pierwszoklasista „podstawówki” otrzymuje od gminy wyprawkę szkolną. - Są tam przybory szkolne, odblaski, gry edukacyjne - wylicza Michał Latos z olkuskiego urzędu.

Rządowe programy pomocy uczniom
Poza programem 500 plus, który ma pomagać wszystkim uczniom,bez względu na sytuację materialną, jest też szereg innych programów, które skierowane są do rodzin najbardziej potrzebujących.

* W urzędach gminach można ubiegać się o stypendia szkolne o charakterze socjalnym dla uczących się dzieci i młodzieży. Stypendium szkolne może być przyznane uczniom, którzy zamieszkują na terenie danej gminy i pochodzą z rodzin, w których miesięczna wysokość dochodu na osobę nie przekracza 514 zł netto. Stypendium obejmuje uczniów do 24 roku życia. Stypendium może być przeznaczone na zakup przyborów szkolnych, pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkołach w ramach planu nauczania oraz sprzętu wspomagającego ucznia w nauce, np. komputera (w tym są także opłaty za internet).

* Program „Wyprawka szkolna” obejmie uczniów z niepełnosprawnościami. Dofinansowania może być przeznaczone na zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub do kształcenia w zawodach. Program dotyczy uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową i autyzmem. Osoby te muszą posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wniosek składa się do Dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2016/2017.

* Dodatkowe informacje na temat poszczególnych programów oraz na temat terminów składania wniosków o pomoc można pozyskać w poszczególnych urzędach gmin.

Współpraca Amadeusz Calik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto