Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

#MALIPOWSTAŃCYna102 – powstaje wielka galeria rogatywek powstańczych

Akcja specjalna Powstanie na 102
mat. prasowy
Coraz więcej rodzin, przedszkoli oraz szkół podstawowych włącza się do akcji upamiętniającej 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. #MALIPOWSTAŃCYna102 to propozycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego na kreatywną lekcję historii, w ramach której na serwisie 27grudnia.pl powstanie wielka galeria rogatywek powstańczych.

KREATYWNA LEKCJA HISTORII

Jeszcze tylko do 20 grudnia nauczyciele w ramach zajęć ze swoimi podopiecznymi oraz rodzice w indywidualnej pracy z dziećmi mogą włączyć się do akcji poprzez wykonanie rogatywki. Jak to zrobić? Wejdź na www.27grudnia.pl i pobierz kartę pracy. Następnie przygotuj papier lub gazetę odpowiedniej wielkości i postępuj zgodnie z filmikiem instruktażowym, który krok po kroku przedstawia, jak w prosty sposób, metodą origami złożyć czapkę powstańczą. Zdjęcie gotowej rogatywki należy przesłać za pomocą formularza na stronie www.27grudnia.pl. W ten sposób razem stworzymy wielką galerię rogatywek, upamiętniając waleczność i odwagę powstańców. Oprócz zadań plastycznych karta pracy zachęca do poszerzenia świadomości młodych Wielkopolan na temat Powstania Wielkopolskiego, m.in. poprzez zabawy ruchowe i quizy wiedzowe.

DLACZEGO ROGATYWKA?

Wielkopolska rogatywka, czapka wojskowa z daszkiem i „rogatą” kwadratową górą, orzełkiem nad otokiem i sznureczkiem ułożonym w kształcie trefla jest dziś najbardziej charakterystycznym symbolem powstańców wielkopolskich. Powstanie Wielkopolskie wybuchło już 102 lata temu – wtedy, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Powrócił język polski, polskie gazety, szkoły i polskie wojsko. W Wielkopolsce powstańcy odnieśli zwycięstwo – uwolnili od zaborcy najpierw Poznań, później inne miasta naszego regionu i dalej poszli wyzwalać Kujawy i Pomorze. Żołnierze wielkopolscy trafili później także na wschodnią granicę, gdzie stali się nie tylko ważną częścią wojska polskiego, dobrze wyposażoną, uzbrojoną, umundurowaną i bardzo waleczną. Wróg nazywał ich nawet rogatymi diabłami, od charakterystycznych wysokich czapek – wielkopolskich rogatywek – tak się ich bał!

NAJMŁODSI W POWSTANIU

Warto wiedzieć, że w Powstaniu Wielkopolskim swoją rolę odegrały także dzieci i młodzież. Nie zawsze mieli w ręku karabin, ale zawsze w sercu niosły odwagę i chęć działania. Najmłodsi pomagali rannym, dostarczali wodę i jedzenie, naprawiali mundury. Skauci natomiast, którzy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej uczyli się posługiwania bronią, musztry wojskowej i taktyki, czyli zasad wojskowego planowania działań na polu walki, pomagali żołnierzom. Oni zdobywali broń, wskazywali powstańcom przechodzących żołnierzy niemieckich, których od razu rozbrajano, a oficerom odcinano od mundurów naramienniki. Ci najmłodsi powstańcy również chętnie przerabiali swoje czapki, by jak najbardziej przypominały wielkopolskie rogatywki.

- Budowa papierowej czapki, podobnej do tej, jaką nosili wielkopolscy bohaterowie sprzed 102 lat, pozwala wspólnie uczestniczyć w upamiętnianiu wydarzeń ważnych i chlubnych w historii regionu – mówi inicjator akcji #MALIPOWSTAŃCYna102 Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego

- Mimo że na odległość, ale za to jak skutecznie i do tego z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. A dodatkowej radości wszystkim na pewno dostarczy fakt, że zdjęcia rogatywek wzbogacą galerię powstańczego portalu www.27grudnia.pl, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć, że wszyscy - i duzi i mali - pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: #MALIPOWSTAŃCYna102 – powstaje wielka galeria rogatywek powstańczych - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto