Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magda uprawia brutalny sport?

Dorota Michalczak
Magda uprawia brutalny sport?
Magda uprawia brutalny sport? Fot. Dorota Michalczak
Magda ma 32 lata, treningi bokserskie rozpoczęła we wrześniu 2013 r. z młodszą siostrą Jagodą. Sukcesy opłaca wielogodzinnymi treningami. Trenerami tej sztuki walki jest Tomasz Bartczak i Michał Dominik. Tak jak siostra boksem zaraziła się podczas maratonu fitness. Dzisiaj trenuje w zbąszyńskim KS , wyjeżdża na obozy szkoleniowe.

Magda uprawia brutalny sport?
Magda ma 32 lata, treningi bokserskie rozpoczęła we wrześniu 2013 r. z młodszą siostrą Jagodą. Sukcesy opłaca wielogodzinnymi treningami. Trenerami tej sztuki walki jest Tomasz Bartczak i Michał Dominik. Tak jak siostra boksem zaraziła się podczas maratonu fitness. Dzisiaj trenuje w zbąszyńskim KS , wyjeżdża na obozy szkoleniowe.

Dlaczego wybrałaś boks i akurat KS Obra w Zbąszyniu?
- Mieszkam w Zbąszyniu - wybrałam KS Obra, ponieważ jest w nim sekcja boksu. Mając treningi trzy razy w tygodniu, nie traci się czasu na dojazdy. Boks jest jednym z najstarszych sportów, znanym już w starożytnej Grecji i Rzymie. Zafascynowała mnie ta dyscyplina.

Praca, znajomi, treningi. Jak to wszystko godzisz?
- Pracuję zawsze na rannej zmianie i treningi idealnie wbijają się w dzienny rozkład zajęć. Wracając do domu z treningów nie mam czasu na lenistwo, nudę. Wieczory mam dla siebie. Treningi nie są uciążliwe – to przyjemność.

Sukcesy i porażki…
- Na swoim koncie mam około 10 walk. Trenuję niespełna rok i trudno mówić o sukcesach czy porażkach. Przegrałam kilka walk, lecz wszystko traktuję jak dalszą naukę. Są to nowe doświadczenia. Trener bacznie mnie i koleżanki obserwuje, potem pod tym kątem układa treningi, podpowiada na co zwracać uwagę. Sukcesów jeszcze nie osiągam, zauważyłam, że z walki na walkę postępy są coraz lepsze. Ciężko pracuję i myślę, że sukcesy jeszcze przede mną.

Gdzie do tej pory walczyłaś ?
- Do tej pory byłam już na kilku zawodach, mam medale, które standardowo otrzymujemy po każdym byciu na ringu. Na zawodach do tej pory byłam 2 razy w Złotowie, Gnieźnie, Żydowie, Na Mistrzostwach Polski w Grudziądzu, Lesznie, Sulechowie, na sparingach w Poznaniu. Zawsze jest to niesamowite przeżycie.

Boks – sport typowo męski
- Nie traktuję boksu jako typowo męskiego sportu. Często spotykam się z pytaniami, jak mogę uprawiać tak brutalny sport. Nigdy nie patrzę na to w ten sposób. Trenuję od niedawna, ponieważ zawsze interesowały mnie sporty walki. Obejrzałam ich wiele, i nigdy nie patrzyłam na jego brutalność. Bardziej interesuje mnie to, jak czuje się zawodnik, ile potrafi z siebie dać, jak wchodzi do ringu, ile w tym człowieku wiary i jakie są późniejsze efekty.

Co daje kobiecie uprawianie tej walki?
- Jako kobieta trenująca boks czuje się bezpieczniejsza, potrafiła bym się w chwili zagrożenia obronić, czy właściwie zareagować. Wcześniej bym nie umiała się tak zachować. Treningi mnie wzmocniły. Mam więcej siły i energii, jestem szybsza i bardziej wytrzymała. Wyrobiłam w sobie instynkt walki. Boks pomaga mi w życiu, jest to taki sport, którzy pozwala przełamać swoje lęki, obawy. Wyjście na ring jest ogromnym stresem, niesamowitym obciążeniem psychicznym od momentu dowiedzenia się o walce. Przed samą walką trenerzy muszą mieć do zawodniczki odpowiednie podejście (wsparcie psychiczne, dodanie odwagi, pewności siebie). To również przekłada się na nasze życie, stajemy się silniejsze. Po walce następuje refleksja. Wygrana nie jest wyznacznikiem satysfakcji. Nie załamuję się. Po walce zwycięskiej jest satysfakcja.

Gdybyś miała w mieście władzę, na co kładłabyś największy nacisk?
- Gdybym miała w mieście władzę, na pewno kładłabym nacisk na promocję boksu a szczególnie wśród młodzieży. Jest to wspaniała alternatywa na spędzanie wolnego czasu, sposób na oderwane od telewizora czy Internetu. Młodzi mają za mało ruchu. Boks kształtuje charakter, przez systematyczność i ciężką pracę pokonamy wiele. Jest to sport ogólnorozwojowy. I nie jest nigdy na zaprzyjaźnienie się z nim nie jest za późno. Jednak kiedy chcemy osiągać sukcesy, to musimy zaczynać jak najwcześniej. Najlepiej w szkole podstawowej. Zdobywając większe doświadczenia, są szanse na lepsze wyniki..

Dziękuję za rozmowę
:-)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto