Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcje z „ Elementarzem tradycji Regionu Kozła” wśród najmłodszych

Dorota Michalczak
W tym roku szkolnym w szkołach w: Zbąszyniu, Nądni Nowej Wsi i Łomnicy odbyły się lekcje z „Elementarzem tradycji Regionu Kozła”. Lekcje przeprowadziła na prośbę burmistrza Zbąszynia Tomasza Kurasińskiego, nauczycielka ZSP w Przyprostyni – Gabriela Kamińska.

Lekcje z „ Elementarzem tradycji Regionu Kozła”

Elementarz został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm jutra” i wydany przez Fundację TRES. Wykorzystano w nim archiwalne fotografie Kazimierza Olejniczaka i kolekcję szklanych negatywów Fundacji TRES. Elementarz ten stanowi skarbnicę wiedzy na temat tradycji Regionu Kozła. Napisany jest on w sposób atrakcyjny i przystępny dla młodszych dzieci.

Lekcje prowadziła Gabriela Kamińska
Lekcje z „ Elementarzem tradycji Regionu Kozła” przeprowadziła na prośbę burmistrza Zbąszynia Tomasza Kurasińskiego, nauczycielka ZSP w Przyprostyni – Gabriela Kamińska. Jest ona założycielką i kierowniczką Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Przyprostyńskie Koziołki”.

Towarzyszyły jej Koziołki Przyprostyńskie
Gabriela Kamińska z trójką „Przyprostyńskich Koziołków”: Natalią Śliwa, Weroniką Śliwa i Mateusz Tomaszewskim odwiedzała SP znajdujące się na terenie Gminy Zbąszyń. Podczas tych niecodziennych lekcji uczniowie mogli zapoznać się nie tylko z Elementarzem Tradycji Regionu Kozła, ale dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat szkoły w Przyprostyni i jej patronki Antoniny Woźnej. Antonina Woźna była założycielką Zespołu Folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie” i długoletnią jego kierowniczką.

Opowiadała o Antoninie Woźnej
W 2004 roku została patronką szkoły w Przyprostyni. Przed budynkiem szkolnym znajduje się jej pomnik, a na nim widnieje motto, które w najlepszy sposób przybliża sylwetkę Antoniny Woźnej - „W głębi duszy coś jej grało, wielu tego nie pamięta, jednak to co tu zostało trwa i żyje - to rzecz święta”. - Opowieść o Antoninie Woźnej i jej pomniku wzbudziła tak duże zainteresowanie uczestników lekcji z Elementarzem, że przejeżdżając przez Przyprostynię proszą swoich rodziców o krótki postój na obejrzenie tego pomnika oraz przeczytanie napisanych na nim słów – mówi Kamińska. W Przyprostyni tradycje i folklor są żywe, tak jak chciała tego Antonina Woźna. Działa Zespół Folklorystyczny Wesele Przyprostyńskie i Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Przyprostyńskie Koziołki. A w szkole odbywają się zajęcia związane rodzimymi tradycjami.

Poznali przyprostyński strój kobiecy
Podczas lekcji z Elementarzem uczniowie mogli podziwiać oryginalne stroje przyprostyńskie. Jedna z dziewczynek miała na sobie strój panienki, a druga strój mężatki. Uczestnicy lekcji mieli znaleźć wszystkie różnice między pomiędzy tymi strojami. Dzieci dowiedziały się, że elementem stroju mężatki jest ręcznie haftowany na tiulu czepek i fartuszek oraz że sukienka mężatki jest w ciemniejszym kolorze, np. brązowa. Natomiast strój panienki składa się z wianka i jaśniejszej sukienki np. różowej ,która jest przepasana wstążką. Obydwie dziewczynki miały na sobie czarne , wiązane kozaczki.

Poznali przyprostyński strój kobiecy
Strój męski prezentował chłopiec i składał się on z czarnego kapelusza z przypiętym do niego gronkiem, białej koszuli i apaszki, czerwonej marynarki oraz czarnych spodni i butów z cholewami. - Dzieci mogły zobaczyć instrumenty wchodzące w skład kapeli ludowej naszego regionu i na żywo wysłuchać utworów granych przez Natalię i Weronikę, na koźle weselnym i na klarnecie. Dowiedziały się także, dlaczego pod ogonkiem kozła weselnego znajduje się lusterko. Historyjka ta bardzo rozbawiła uczestników zajęć, a wszystkie dziewczynki chciały się w nim przejrzeć, bo jak głosi legenda przynosi to szczęście i dodaje urody.

Powstały ciekawe prace plastyczne
Podczas lekcji odbyła się prezentacja ćwiczeń z Elementarza tradycji Regionu Kozła, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci. Elementarz stał się inspiracją do powstania wielu ciekawych prac plastycznych. Uczniowie nauczyli się w trakcie zajęć kilku tańców, przyśpiewek przyprostyńskich oraz bawili się przy muzyce ludowej naszego regionu. Dzieci z tak wielkim zaangażowaniem uczyły się śpiewać i były w tak dobrym humorze, że podczas powrotu do domu autobusem szkolnym ,tak głośno śpiewały przyśpiewkę „Poszła po wodę”, że musiał uspakajać śpiewaków sam pan kierowca.

Cymper, to ludowa tradycja pożegnania karnawału. Popularny na ziemi zbąszyńskiej. W tym roku w godzinach przed południowych 11 lutego, na zbąszyńskim rynku gościliśmy przebierańców z wiosek gminy Zbąszyń.

Źródło:gloswielkopolski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto