18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz weterynarii radzi: Myszoskoczek mongolski

dr medycyny weterynaryjnej Jarosław Zajączkowski
Myszoskoczek mongolski
Myszoskoczek mongolski Wikipedia
Mały gryzoń zwany również suwakiem mongolskim (Meriones unguiculatus) to łagodne, myszowate stworzonko, które często możemy spotkać w ofercie wielu sklepów zoologicznych .

W naturze żyje na stepowych i półpustynnych obszarach środkowych terenów azjatyckich - w Rosji, Mongolii i Chinach.

Myszoskoczki żyją w rodzinnych kilkunastoosobowych grupach w samodzielnie wykopanych norkach osiągających głębokość do 150 cm. W odróżnieniu od chomików myszoskoczki są aktywne tak w dzień jak i w nocy a ich życie upływa przede wszystkim na poszukiwaniu pokarmu, którym są przede wszystkim rośliny (nasiona traw, świeże i wysuszone rośliny stepowe, rzadziej owoce).

Weterynarz radzi - czytaj nasz serwis specjalny

W warunkach domowej hodowli najlepiej czują się w wypełnionej świeżym sianem przewiewnej klatce (temperatura 20-24 st. C, wilgotność 30-35%). Choć właściwie niewiele piją, nie należy zapominać o umieszczeniu w ich domku poidła kulkowego wypełnionego zawsze świeżą wodą. Nie powinno się wkładać do klatki miseczek na wodę. Myszoskoczki źle znoszą kąpiele. Poza sianem w klatce mogą się znaleźć korzenie do wspinaczki. Dobrze jest też umieścić w klatce większy kawałek kory, przewróconą potłuczoną doniczkę lub łupinę kokosa. W klatce nie mogą znajdować się sprzęty wykonane z plastiku. Myszoskoczek jako typowy gryzoń szybko sobie z nimi poradzi a połknięte kawałeczki plastikowego poidełka mogą stanowić istotne zagrożenie dla jego zdrowia.

Pokarm (mieszanki ziaren) dla myszoskoczków można kupić jako gotowy do spożycia w większości sklepów ze zwierzętami. Dobrze jest wysypywać małe ilości karmy bezpośrednio na podłoże klatki zapewniając suwakom aktywny ruch podczas jego wyszukiwania.

Gryzonie chętnie korzystają również z rozmaitych karuzel i kołowrotków. Podobnie jak szynszyle, myszoskoczki uwielbiają kąpiele piaskowe. W tym celu kilka razy w tygodniu wkładamy im do klatki szklana kule wypełnioną miałkim i suchym piaskiem.

Nie powinno się trzymać ich pojedynczo. W klatce najlepiej się czuja różnopłciowe pary lub grupy składające się z jednego samca i dwóch-trzech samiczek. Odróżnienie płci jest dość trudne. U dorosłych samców można na brzuszku wyczuć wyraźne zgrubienie - gruczoły zapachowe. Trzymanie razem kilku samców zwykle kończy się bójkami, których konsekwencją mogą być głębokie rany grzbietu, głowy i kończyn.

Myszoskoczki rzadko się odzywają. Są z natury ciche. Podczas zalotów albo kiedy czują się zaniepokojone - głośno tupią.

Jarek Zajączkowski DVM PhD
515 503 559
[email protected]


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto