Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz weterynarii radzi: Jajo węża - powód do dumy?

dr medycyny weterynaryjnej Jarosław Zajączkowski
archiwum Polskapresse
Największym marzeniem każdego miłośnika węży, jaszczurek czy żółwi jest osiągnięcie tzw. "sukcesu hodowlanego” to znaczy doprowadzenie do rozmnożenia swoich zwierząt w warunkach domowego terrarium. Nie jest to proste, dlatego każdy udany "rozród” to prawdziwy powód do dumy i nieskromnego "chwalenia się” w środowisku pasjonatów herpetologii.

Podobnie jak to się dzieje wśród ptaków większość gadów rozmnaża się metodą "na jajo” choć zdarzają się również tak zwane gady jajo-żyworodne…. rodzące swoje młode podobnie jak ssaki.

W naturze gady budują gniazda w samodzielnie wygrzebanych norach. Tak robią to np. wszystkie gatunki żółwi czy choćby popularna jaszczurka - legwan zielony. Wybór miejsca na założenie gniazda to skomplikowany i nie do końca poznany proces.

Weterynarz radzi - czytaj nasz serwis specjalny

Samice żółwi potrafią wygrzebać w ziemi kilkanaście jam zanim zdecydują się na według nich najlepszą lokalizację dla swojego potomstwa. Całkowicie odmienną strategię przyjęły np. gekony lamparcie, które po prostu porzucają swoje jaja przyklejone na skałach czy pojedynczych kamieniach.

Większość gadów po złożeniu jaj nie zajmuje się nimi więcej. Wyjątkiem są krokodyle, które opiekują się swoim gniazdem aż do wyklucia młodych oraz niektóre węże, które owijają się wokół złożonych w gnieździe jaj i podobnie jak ptaki "wysiadują” je ogrzewając je ciepłem własnego ciała.

Problemy z rozrodem w warunkach niewoli spowodowane są wieloma zależnościami, które do dziś stanowią przedmiot dociekań naukowców na całym świecie.

To co w warunkach środowiska naturalnego jest proste i naturalne w niewoli jest bardzo trudne a nawet niemożliwe do wykonania. W domowym terrarium zwierzęta często nie mają na przykład odpowiednich warunków do zbudowania gniazda.

Z nie do końca poznanych powodów jaja, pomimo obserwowanych kopulacji, nie są zapłodnione lub nie rozwijają się prawidłowo. W wielu przypadkach gady rezygnują z budowy gniazd porzucając jaja bezpośrednio na podłożu. W takich przypadkach należy próbować kontrolowanego wylęgu w specjalnie skonstruowanych inkubatorach utrzymujących na stałym poziomie wartość temperatury i wilgotności powietrza. Przy przenoszeniu jaj z terrarium do inkubatora istotne jest, aby przy przekładaniu zachować dokładnie takie samo położenie jaja i unikać wstrząsów .

Problemy z rozrodem gadów w niewoli połączone z ich wielką popularnością wśród prywatnych hodowców to podstawowe przyczyny zagrożenia egzystencji tych zwierząt w naturze. Wiele gatunków z powodu niekontrolowanego odłowu objętych jest międzynarodową ochroną prawną w myśl postanowień Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Jarosław Zajączkowski DVM PhD
515 503 559
[email protected]


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto