Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koźlarska Akademia Tradycji - Muzycy ludowi z Regionu Kozła w Myśliborzu. Spotkanie z folklorem [Zdjęcia]

Dorota Michalczak
Dorota Michalczak
Nadesłane SML Zbąszyń
W dniach 3-7 sierpnia 2020 r. w ramach Koźlarskiej Akademii Tradycji grupa dzieci i młodzieży z gmin: Zbąszyń, Siedlec i Zbąszynek uczestniczyła w warsztatach koźlarskich spełniających kryteria niematerialnego dziedzictwa, w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Spotkanie z folklorem.

Koźlarska Akademia Tradycji - Muzycy ludowi z Regionu Kozła w Myśliborzu

Zajęcia odbywały się w trzech grupach, wg autorskich programów zaangażowanych mistrzów (przekaz bezpośredni wiedzy i umiejętności gry) na instrumentach: kozioł biały weselny i ślubny, skrzypce, klarnet Es.
Celem projektu jest przeprowadzenie warsztatów nauki i doskonalenia gry na trzech występujących instrumentach w kapeli koźlarskiej. Warsztaty polegały na bezpośrednim przekazie wiedzy i umiejętności oraz technik wykonawczych reprezentatywnych dla instrumentów występujących wyłącznie w Regionie Kozła.

Koźlarska Akademia Tradycji

Zadanie zakładało udział młodego adepta w praktycznych, indywidualnych warsztatach trzech instrumentów, z wykorzystaniem ustnego przekazu uznanych mistrzów. Jan S. Prządka - kozioł, skrzypce, mazanki. Dominik Brudło - budowniczy instrumentów oraz Kinga Grychta uzdolniona skrzypaczka, która poprowadzi warsztaty skrzypiec z młodymi adeptami. Warsztaty koźlarskie w ramach Koźlarskiej Akademii Koźlarskiej są kontynuacją zrealizowanych poprzednio warsztatów m.in. „Szkoły Mistrzów Tradycji" przeprowadzonych przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2012 - 2015.

Podczas trwania warsztatów uczniowie mogli nauczyć się podstaw gry. Bardziej zaawansowani doskonalić swój warsztat wykonawczy pod okiem mistrzów, korzystając z przygotowanych zeszytów popularnych melodii Regionu Kozła. Tradycje koźlarskie i dudziarskie zostały wpisane w roku 2017 na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Kontynuacja umiejętności gry na tych trudnych instrumentach jest motywacją do przekazywania bezpośrednio wiedzy i umiejętności przez doświadczonych i uznanych mistrzów.

Spotkanie z folklorem

Kolejnym celem projektu będą prelekcje - audycje edukacyjne dla szkół i przedszkoli pt. "Spotkania z folklorem Regionu Kozła", (wrzesień) prezentujących żywą muzykę tradycyjną i folklor Zachodniej Wielkopolski, w celu upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej, podniesienie świadomości kulturowej dzieci i młodzieży, wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej, zachowanie i przekaz tradycji.

Muzycy ludowi z Regionu Kozła w Myśliborzu

Na zakończenie turnusu odbył się 45 minutowy wspólny koncert wszystkich uczestników warsztatów, dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Myśliborzu. Prelekcje - audycje edukacyjne dla szkół i przedszkoli pt. "Spotkania z folklorem Regionu Kozła", prezentujących żywą muzykę tradycyjną i folklor Zachodniej Wielkopolski, w celu upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto