Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosieczyn. Szkoła będzie nosiła imię Marcina Rożka

Zdzisław Nowak
W dniu 26. października na XXXIV zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie nadania imienia Marcina Rożka Szkole Podstawowej w Kosieczynie.

Wybór patrona został poprzedzony procedurą wyboru wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły,
rodziców uczniów i mieszkańców Kosieczyna. W uzasadnieniu do nadania szkole imienia podkreśla się potrzebę wzorca godnego naśladowania. Etycznego i moralnego ideału do naśladowania przez społeczność szkolną.
Nadanie imienia szkole pozwoli wyróżnić szkołę spośród innych szkół stwarzając możliwości do uzyskania indywidualności i tożsamości.
Marcin Rożek - wybitny polski rzeźbiarz i malarz, profesor Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, urodził się 8 listopada 1885 w Kosieczynie koło Zbąszynka, jako syn Andrzeja – robotnika kolejowego i matki Katarzyny z domu Andres. Był najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Mając 6 lat wraz z rodziną przeniósł się do Zbąszynia a w 1893 do Wolsztyna.W 1900 rozpoczął w Poznaniu naukę zawodu kamieniarza. W 1904 Towarzystwo Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego przyznało mu stypendium, dzięki któremu mógł studiować w szkole rzemiosł artystycznych w Berlinie, kształcił się również w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1905-1909) i Paryżu (1909-1911). W 1913 osiadł w Poznaniu. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim w oddziałach Ignacego Mielżyńskiego. Po 1919 był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego Poznania. Współtworzył grupę artystów wielkopolskich "Plastyka" oraz wykładał w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych (stanowiącej później podstawę Akademii Sztuk Pięknych). W 1934 przeniósł się do Wolsztyna, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. Ukrywał się przed aresztowaniem, został jednak zatrzymany przez Niemców w 1941 i uwięziony w Poznaniu. W lipcu 1943 przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz za odmowę stworzenia rzeźby Adolfa Hitlera. Zmarł 10 kwietnia 1944 r. w Auschwitz-Birkenau.
Najcenniejsze prace Marcina Rożka to :

- pomnik Siewcy w Luboniu koło Poznania (1923),
- pomnik Fryderyka Chopina w Poznaniu (1923),
- pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Kartuzach (1927, zniszczony w 1939),
- pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie(1929, zniszczony w 1939),
- Figura Kata na pręgierzu w Poznaniu (1925).
Największe dzieło artysty - pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu (1932). Pomnik zburzono decyzją okupującej Wielkopolskę administracji III Rzeszy w październiku 1939 r. Figura została natomiast przetopiona. Szczątki dwóch błogosławiących palców Jezusa, ocalone przez polskich robotników, są do dziś przechowywane w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym.

W 1968r. władze miasta Wolsztyna – w oparciu o prywatną kolekcję i dzięki szczodrobliwości siostry Marcina Rożka, Jadwigi – utworzyły muzeum jego imienia. We wnętrzach charakterystycznych dla lat 30. znajduje się ekspozycja stała poświęcona życiu i twórczości Marcina Rożka.

Ceremonia uroczystego nadania imienia Marcina Rożka Szkole Podstawowej w Kosieczynie odbędzie się w dniu 8. listopada.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto