18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec karnawału - Cymper 2014 w gminie Zbąszyń

Roman Rzepa
Koniec karnawału - Cymper 2014 w gminie Zbąszyń
Koniec karnawału - Cymper 2014 w gminie Zbąszyń Foto. Roman Rzepa
Koniec karnawału - Cymper 2014 w gminie Zbąszyń. W ostatnią niedzielę karnawału mieszkańcy podzbąszyńskich wsi hucznie świętowali zakończenie karnawału. Cymper odbył się w Przyprostyni, Nądni, Łomnicy, Nowym Dworze i Chrośnicy

Koniec karnawału - Cymper 2014 w gminie Zbąszyń

Po raz pierwszy cymprownicy odwiedzili Zbąszyń, spotykając się w niedzielne - 2 marca - przedpołudnie na miejscowym Rynku.

Dzięki temu mieszkańcy miasta mogli obejrzeć kolorowe korowody z poszczególnych wsi, bez konieczności odwiedzania tych miejscowości.

W kolorowych korowodach można było ujrzeć kominiarza, młodą i starą parę, diabła, anioła, cygankę, konia, żandarma, śmierć czy niedźwiedzia. Niemal każdy kto spotkał się z przebierańcami wracał z wymurzoną sadzami twarzą, a piękne dziewczęta smagane były po wrażliwych częściach ciała. Zwłaszcza dla najmłodszych uciekanie przed diabełkami czy siwkiem było prawdziwą frajdą. Przebierańcy podejmowali byli w domostwach jadłem i gorzałką, za co dziękowali życząc gospodarzom urodzaju i wszelkiej pomyślności. Nie obyło się także bez tańców. To charakterystyczne pożegnanie karnawału, w tym roku miało niespotykany, wręcz wiosenny charakter. Piękna i ciepła aura sprzyjała wędrowaniu od zagrody do zagrody. Nikt dokładnie nie w skąd pochodzi nazwa Cymper i kto lub kiedy zapoczątkował ten zwyczaj. Jeden z przekazów mówi, że jest to zwyczaj zapożyczony od ludności niemieckojęzycznej, która na początku XX wieku dość licznie zamieszkiwała tereny występowania zwyczaju cymprowania. Co warto też dodać, huczne i ludowe żegnanie karnawału częściowo pokrywa się z występowaniem ludowej tradycji grania na koźle (rodzaj dud) . Cympry organizowane są też w Podmoklach, na terenie gminy Babimost, w Dąbrówce gm. Zbąszynek oraz w niektórych wioskach gminy Nowy Tomyśl. Bardzo podobny przebieg ma impreza organizowana we Wiosce gm. Rakoniewice, lecz tam odbywa się w poniedziałek ostatkowy i zwie się Bery, nazwa pochodzi od niedźwiedzia. Bardzo podobne postacie i przebieg mają tzw. Siwki. ten zwyczaj występuje na terenie powiatu wolsztyńskiego w pierwszy i drugi dzień świąt wielkanocnych. Co roku w obu imprezach nie brakuje młodych ludzi, co świadczy o przywiązaniu do tradycji i kultury ludowej naszych przodków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto